Książki o górach

Himalaje

W górach jest wszystko, co kocham napisał Jerzy Harasymowicz, oddając poetycki pokłon w stronę tego, co najbardziej go fascynowało: gór. Nic dziwnego, te słowa stały się dla tysięcy mottem przewodnim, którzy całe swoje życie poświęcili na niebezpieczne, górskie wędrówki.

Góry upajają

W górach można zakochać się wyłącznie nieodwzajemnioną miłością. Przekonali się o tym bohaterowie naszego rankingu książek o górach. Większość z nich to biografie, niektóre są wspomnieniami zapisanymi przez osoby trzecie. Pozycje zdobyły uznanie czytelników, ponieważ prawdziwe historie zawsze są w cenie.

Jeśli właśnie zakochałeś się w górach i chciałbyś rozpocząć swoją wielką przygodę, przygotuj się nie tylko praktycznie, ale również duchowo, oddając się lekturze o prawdziwych, górskich osobistościach.

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz

Wanda Rutkowska w wywiadzie Lata z Radiem w 1990 roku powiedziała Nie należy gór traktować jako ucieczki od ludzi. Ja po prostu tam jeżdżę, bo je pokochałam i to była miłość od pierwszego wejrzenia.

Biografia Anny Rutkowskiej została napisana przez uzdolnioną Annę Kamińską, spod pióra której wychodzą świetnie napisane biografie wyjątkowych ludzi.

Biografia obejmuje cały życiorys Wandy, poczynając od wczesnego dzieciństwa, aż do jej tajemniczej śmierci w drodze na kolejny szczyt. Autorka ukazała Wandę jako wielowymiarową osobowość, dla której góry stały się sposobem na pokonanie traum z przeszłości…

Biografia jest pełna sycących szczegółów z życia Wandy i z pewnością wciągnie czytelnika na długie godziny.

Kurtyka. Sztuka wolności

Wojciech Kurtyka to polski taternik i himalaista, który w 2016 roku otrzymał nagrodę: Złoty Czekan za swoje osiągnięcia w górach. Należy do ścisłej czołówki najwybitniejszych, światowych himalaistów. Nic dziwnego, że premiera biografii stworzonej przez Bernadettę McDonald odbiła się bardzo głośnym echem – książka stała się bestsellerem!

Kurtyka. Sztuka wolności to opowieść o tym, jak spełniać swoje cele i marzenia nie zważając na nic i na nikogo. Potrzeba olbrzymiej odwagi, aby tak żyć. W książce poznamy go od podszewki: to jaki był, jego największe sukcesy, najbliższych oraz sposób na życie.

Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

Kolejna biografia niesamowitego człowieka, który jest uznawany za najwybitniejszego himalaistę w całej historii. Mowa o Jerzym Kukuczce, który słynął z olbrzymiego opanowania oraz hartu ducha. Był bardzo zdeterminowanym i twardym człowiekiem, co w niedługim czasie przeniosło się na jego górskie sukcesy: jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, które składa się z 14 głównych szczytów o wysokości ponad osiem tysięcy metrów w niespełna osiem lat.

Biografia całkowicie odsłania tą niezwykłą postać od strony ludzkiej: jego uczucia, stosunki z najbliższymi, kolegami z pracy i rywalizacji. A przede wszystkim jego miłość do gór.

Anatomia Góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami

Autorska książka polskiego himalaisty Rafała Fronia, który opisał swoje osobiste przeżycia wspominając wędrówkę z zdobywaniu największych szczytów. Całość jest zbiorem szczerym, pociągającym i autentycznym, więc jeśli czytelnik właśnie tego szuka, z pewnością to znajdzie. Rafał Fronia dokładnie opisał swoje wyprawy w Himalajach, Karakorum, Andach i Pamirze.

Jak wiadomo, Rafał Fronia był członkiem bardzo trudnej wyprawy na K2. Pisywane przez niego dzienniki zyskały ogromnie wielką popularność i to dzięki niej powstała ta książka.

Polskie himalaje

Polskie Himalaje to publikacja, która zawiera w sobie wszystkich zasłużonych himalaistów rodzimego pochodzenia. To ogromny ukłon w stronę naszych wspinaczkowców, ponieważ książka jest kompendium wiedzy na temat ich wypraw, a także pełna zdjęć i wspomnień. Książka została stworzona przez Janusza Kurczaba, obejmująca wydarzenia ubiegłej dekady.

Publikacja została wielokrotnie nagrodzona i zdobyła olbrzymie uznanie.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Czytam Wszędzie

One thought on “Książki o górach

  1. Jak już jesteśmy przy górach to może ktoś jakieś polskie szlaki ciekawe i w miarę proste doradzi 😀 wybieramy się z mężem w następny weekend 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.