Zamek Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein na tle zachodu słońca

Patrząc na Zamek Neuschwanstein można odnieść wrażenie, że został tam wybudowany po to, aby być ucztą dla oka. Jest to w pewnym sensie prawda, gdyż stylizowana na średniowieczny romantyczna warownia została wybudowana w drugiej połowie XIX wieku.

Piękno Zamku Neuschwanstein

Samo miejsce na zamek kiedyś było warownią, która jednak z czasem popadła w ruinę. Jednak okolica strzelistych szczytów z otwarciem na malowniczą krainę jezior miała w sobie potencjał. Postanowił to wykorzystać król Bawarii Ludwik II. Budowa wizji jego idealnego zamku rycerskiego pochłonęła cały jego majątek, a nawet więcej.

W tym szaleństwie jest metoda

Współczesnym Ludwikowi II członkom społeczeństwa budowa rezydencji z takim rozmachem wydawała się marnotrawstwem pieniędzy. Realizacja Zamku Neuschwanstein, marzeń króla kosztowała go cały majątek, a wręcz była powodem jego długów oraz sposobem na ubezwłasnowolnienie. Sam inicjator przedsięwzięcia mieszkał w zamku ledwo kilka miesięcy, gdzie został pojmany i przewieziony do zamku Berg, w którym szybko zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach.

Pomnik wielkiego budowniczego

Powiedzmy sobie wyraźnie król Ludwik II był niezbyt dobrze radzącym sobie z rządzeniem władcą, ale za to świetnym budowniczym, czy raczej inwestorem znanych w Bawarii budowli. Osobiście był to mecenas sztuki i pacyfista. Takie podejście nie zjednywało popleczników ani we własnym rządzie ani w innych krajach. W wyniku spisku ubezwłasnowolniono go, a sam Zamek Neuschwanstein udostępniono do zwiedzania. Oczywiście szalona wizja króla ściągnęła i nadal rozpala wielu turystów, którzy chcieli na własne oczy zobaczyć to osiągnięcie.

Zbroja rycerska porzucona w zamku
pixabay.com

Lepiej znany niż chcieli tego inni

Ze względu na Zamek Neuschwanstein jest on bardziej znany niż inni nawet potężniejsi władcy państw na terenie obecnych Niemiec. To właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się utworami Wagnera, którego on mocno wspierał. Mimo budowy rycerskiego zamku był on bardziej mecenasem niż wojownikiem. Jego osiągnięcia dalej przynoszą jego krajowi nadal dochody.

Bajkowy zamek

Zamek Neuschwanstein jest uważany przez wielu za najciekawszą budowlę. Nie tylko ze względu na swój architektoniczny styl, który tak naprawdę reprezentuje wizję samego króla jak architektów, którzy nad nim pracowali. Dzięki temu zamek jest jedyny w swoim rodzaju. Wygląda jak rezydencja rycerska bez murów obronnych. Sam proces budowy przyczynił się walnie do zmiany sytuacji pracowników fizycznych. Powstał wtedy związek zawodowy, który chronił pracowników, a w razie tragedii też ich rodziny.

Cel wielu podróży

Sam Zamek Neuschwanstein obecnie jest największą atrakcją turystyczną Niemiec. Znany jest również jako bajkowy zamek. Położony w malowniczej okolicy często gościł na planie filmowym. Występuje też w bajkach Disneya. Budowa tego zamku pochłonęła ogromną kwotę pieniędzy, jednak dzięki udostępnieniu go turystom została ona już wielokrotnie zwrócona.

Zamek został ukończony po śmierci króla Ludwika II, jednak nie wszystko zostało zrobione wg jego wizji. Sama budowa zamku została zaczęta w 1869 roku, a skończono ją dopiero po 1886 po śmierci samego króla. Zamek Neuschwanstein jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Niemczech. Co roku odwiedza go ponad milion turystów. Sama budowla jest naprawdę imponująca. Otoczona lasami i pięknymi górami budowla wygląda naprawdę imponująco. Sam Zamek Neuschwanstein jest obecnie dumą Bawarii, aczkolwiek jego powstawanie było szeroko krytykowane przez opozycję króla.

2 thoughts on “Zamek Neuschwanstein

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.