15 ciekawostek o komiksach

Komiks.

W ostatnich latach komiksy przeżywają swój prawdziwy renesans. Świat w nich zawarty jest fascynujący, a jednocześnie ogromny i bogaty, przez co nie każdy jest w stanie go całkowicie przyswoić. Przez wszystkie lata istnienia komiksów pojawiło się mnóstwo historii, które nie tylko bawiły, ale i zmuszały do refleksji, czy edukowały. Każdy wie, czym są komiksy, ale czy na pewno wszystko o nich wie?

Ciekawostki o komiksach, o których być może wiedzą tylko nieliczni.

 1. Najstarszym i zarazem pierwszym bohaterem, który pojawił się na kartach komiksów, był Superman. Pierwsza historia z jego udziałem została wydana w 1938 roku. Być może dla wielu będzie to zaskakujące, ale Superman jest starszy od Reksia, Bolka i Lolka, a nawet samego Baltazara Gąbki.
 2. Wielbiciele komiksów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że obecnie gigantem rynkowym w tej dziedzinie jest Marvel. Wbrew pozorom jego założycielem nie był ani Stan Lee, ani Steve Ditko. Za powstanie Marvela odpowiedzialny był Martin Goodman.
 3. Komiks o przygodach kota Garfielda jest wpisany do Księgi Rekordów Guinessa, jako najczęściej rozprowadzany pasek komiksowy.
 4. Według oficjalnych danych pierwszy komiks pojawił się w USA, w 1896 roku. Była to seria historyjek o przygodach Żółtego Bobasa.
 5. W pierwszych komiksach Hulk nie był wcale koloru zielonego. W wydaniach pochodzących z 1962 roku był on szary.
 6. Seria komiksów autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego „Tytus, Romek i A’Tomek” powstawała aż przez 52 lata (1957-2009). Przez ten czas ukazało się aż 31 komiksów opowiadających historię przygód bohaterów.
 7. W Polsce za początki komiksów uznaje się rozwój prasy, który nastąpił po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Pierwsze historyjki łączyły w sobie obrazki i wierszowany tekst, który często nazywano filmem obrazkowym czy historyjką w obrazkach.
 8. Najbardziej znane polskie komiksy dla dzieci to przygody Koziołka Matołka oraz małpki Fiki-Miki.
 9. Polska nazwa komiks jest spolszczeniem angielskiej nazwy comic strip.
 10. Komiksy są tak lubiane i popularne, że w Polsce doczekały się nawet kilku imprez im poświęconych, takich jak:
  – Bałtycki Festiwal Komiksu,
  – Krakowski Festiwal Komiksu,
  – Festiwal Komiksowa Warszawa, Festiwal Komiksów Historycznych,
  – Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi.
 11. Najdroższy komiks świata został sprzedany za 3,25 mln dolarów. Chodzi tu o pierwsze wydanie Supermana, pochodzące z 1938 roku.
 12. Autorem komiksów o rodzinie Addamsów był…Charles Addams.
 13. Manga to japoński odpowiednik europejskich komiksów. Każdy bohater takie rysunkowej historii charakteryzuje się bardzo dużymi oczami oraz różnorodnym wyglądem i osobowością.
 14. Manhwy to koreańskie odpowiedniki komiksów, natomiast chińskie noszą nazwę manhuy.
 15. Mafalda to argentyński komiks z poczuciem humoru odpowiednim bardziej dla dorosłych niż dla dzieci, choć często nazywana jest odpowiednikiem ”Fistaszków”.

One thought on “15 ciekawostek o komiksach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.