W ostatnich latach komiksy przeżywają swój prawdziwy renesans. Świat w nich zawarty jest fascynujący, a jednocześnie ogromny i bogaty, przez co nie każdy jest w stanie go całkowicie przyswoić. Przez wszystkie lata istnienia komiksów pojawiło się mnóstwo historii, które nie tylko bawiły, ale i zmuszały do refleksji, czy edukowały. Każdy wie, czym są komiksy, ale czy na pewno wszystko o nich wie?
Ciekawostki o komiksach, o których być może wiedzą tylko nieliczni.
- Najstarszym i zarazem pierwszym bohaterem, który pojawił się na kartach komiksów, był Superman. Pierwsza historia z jego udziałem została wydana w 1938 roku. Być może dla wielu będzie to zaskakujące, ale Superman jest starszy od Reksia, Bolka i Lolka, a nawet samego Baltazara Gąbki.
- Wielbiciele komiksów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że obecnie gigantem rynkowym w tej dziedzinie jest Marvel. Wbrew pozorom jego założycielem nie był ani Stan Lee, ani Steve Ditko. Za powstanie Marvela odpowiedzialny był Martin Goodman.
- Komiks o przygodach kota Garfielda jest wpisany do Księgi Rekordów Guinessa, jako najczęściej rozprowadzany pasek komiksowy.
- Według oficjalnych danych pierwszy komiks pojawił się w USA, w 1896 roku. Była to seria historyjek o przygodach Żółtego Bobasa.
- W pierwszych komiksach Hulk nie był wcale koloru zielonego. W wydaniach pochodzących z 1962 roku był on szary.
- Seria komiksów autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego „Tytus, Romek i A’Tomek” powstawała aż przez 52 lata (1957-2009). Przez ten czas ukazało się aż 31 komiksów opowiadających historię przygód bohaterów.
- W Polsce za początki komiksów uznaje się rozwój prasy, który nastąpił po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Pierwsze historyjki łączyły w sobie obrazki i wierszowany tekst, który często nazywano filmem obrazkowym czy historyjką w obrazkach.
- Najbardziej znane polskie komiksy dla dzieci to przygody Koziołka Matołka oraz małpki Fiki-Miki.
- Polska nazwa komiks jest spolszczeniem angielskiej nazwy comic strip.
- Komiksy są tak lubiane i popularne, że w Polsce doczekały się nawet kilku imprez im poświęconych, takich jak:
– Bałtycki Festiwal Komiksu,
– Krakowski Festiwal Komiksu,
– Festiwal Komiksowa Warszawa, Festiwal Komiksów Historycznych,
– Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. - Najdroższy komiks świata został sprzedany za 3,25 mln dolarów. Chodzi tu o pierwsze wydanie Supermana, pochodzące z 1938 roku.
- Autorem komiksów o rodzinie Addamsów był…Charles Addams.
- Manga to japoński odpowiednik europejskich komiksów. Każdy bohater takie rysunkowej historii charakteryzuje się bardzo dużymi oczami oraz różnorodnym wyglądem i osobowością.
- Manhwy to koreańskie odpowiedniki komiksów, natomiast chińskie noszą nazwę manhuy.
- Mafalda to argentyński komiks z poczuciem humoru odpowiednim bardziej dla dorosłych niż dla dzieci, choć często nazywana jest odpowiednikiem ”Fistaszków”.
Kochałem „Koziołka matołka’ wychowałem się na tych bajkach i komiksach 😀