Czy i jak inwestować w dzieła sztuki?

Galeria sztuki

Rynek walutowy czy giełdowy, podobnie jak rynek surowców stwarzają warunki wypracowania zysków z zainwestowanego kapitału. Jednak są sytuacje, w których inwestorzy zaczynają poszukiwać alternatywnych możliwości lokowania posiadanych środków finansowych. Między innymi przychylnym okiem spoglądają na sztukę. Czy jednak warto zainwestować np. w zakup obrazów od galerii sztuki? W jaki sposób można inwestować w malarstwo i inne dzieła?

Opłacalność inwestycji w sztukę

Niektórzy kupują obrazy czy rzeźby z powodów estetycznych. Pasują do wystroju ich domów i mieszkań. Inni decydują się na podobny krok z uwagi na chęć lokowania posiadanych środków finansowych. W okresie ostatnich kilku dziesięcioleci zwrot z inwestycji w sztukę współczesną wynosił około 10 proc. rocznie. Wbrew pozorom, takie inwestycje nie są przeznaczone wyłącznie dla nielicznych – koneserów sztuki. Wystarczy dobry doradca inwestycyjny i własne rozeznanie, aby inwestować w sztukę z zyskiem.

Trzeba jednak przy tym wspomnieć, że inwestycje w sztukę najczęściej przynoszą zyski w dłuższej perspektywie czasu – mniej więcej po 5-10 latach można liczyć na zwroty. Specjaliści doradzają ostrożne podejście do inwestowania w obrazy. Nie zawsze to, co osobiście nam się podoba i co chętnie powiesilibyśmy na ścianie, może zyskiwać w kolejnych latach na wartości. Najlepiej wybierać klasycznych malarzy współczesnych, których prace dobrze funkcjonują na rynku aukcyjnym. W ich przypadku horyzont inwestycyjny będzie krótszy, ponieważ rynek ten cechuje się dosyć dużą płynnością.

Jak zacząć inwestować w sztukę?

Wybrane obrazy czy inne prace artystów można kupować w celach inwestycyjnych na rynku pierwotnym, czyli bezpośrednio od artysty lub od galerii, która go reprezentuje. Ciekawie prezentuje się zwykle także oferta z rynku wtórnego, gdy dzieła sztuki kupuje się od kolekcjonerów, dealerów, a najlepiej w domach aukcyjnych, takich jak Piękna Gallery. Można wziąć udział w licytacji: osobiście, wystawiając zlecenie stałe dla galerii lub dokonując zleceń telefonicznie. Nowoczesne galerie pozwalają już swoim klientom brać udział w licytacjach dzieł sztuki także online, za pośrednictwem usług elektronicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.