Czym są dzieła sztuki oparte o NFT?

Sztuka NFT w Polsce

Świat sztuki z założenia otwarty jest na nowości i postęp z duchem czasu. Czy słusznie? Zwolennicy tradycjonalizmu w sztuce zapewne powiedzą, że zupełnie niepotrzebnie, jednak znaczna część artystów sięga po zastosowanie nowych technologii w swoich dziełach. Jedną z takich innowacji na rynku sztuki jest tajemniczo brzmiąca sztuka NFT, która coraz częściej pojawia się w dyskusjach w różnych artystycznych środowiskach. Czym właściwie jest dzieło sztuki oparte o NFT? Co oznacza sam skrót NFT?

NFT – czym jest?

Nazwa NFT jest skrótem od angielskich słów „non-fungible token”. Można to przetłumaczyć najprościej jako „niewymienialny token”, chociaż samo to pojęcie jeszcze nie daje wystarczająco jasnych informacji. Najprościej rzecz ujmując, jest to typ pliku, w którym zapisane jest dane dzieło sztuki, np. obraz namalowany techniką tradycyjną. Ten rodzaj pliku daje jasną informację, że jest to jedyny, unikalny i niepowtarzalny plik, którego nie można skopiować czy powielić. Zrobienie screena, lub zdjęcia plikowi NFT wyświetlonemu na ekranie komputera tworzy tylko i wyłącznie bezwartościową, niemającą znaczenia kopię – tak, jak wykonanie fotografii w na wystawie obrazów. Traktowany jest zupełnie poważnie, jak oryginalne dzieło sztuki, niczym egzemplarz Damy z Łasiczką Leonarda da Vinci, który znajduje się w Muzeum Książąt Czartoryskich. Dzieło sztuki zapisane jest jako NFT oparte jest na tej samej technice, co kryptowaluty (blockchain), ale ma unikalną, niepowtarzalną wartość. Jako NFT zapisane mogą być:

  • obrazy,
  • zdjęcia,
  • pliki muzyczne,
  • filmy,
  • rzeźby,
  • grafika komputerowa,
  • przedmioty w grach komputerowych.

Do tej pory najbardziej rozpoznawalnym i najdrożej wylicytowanym NFT jest cyfrowe dzieło Beeple, amerykańskiego artysty, zatytułowane „Everydays – the first 5000 days”, które zostało wylicytowane za ok. 69 milionów dolarów.

Kontrowersje wokół NFT

Wprowadzenie tematu NFT na rynek sztuki nie mogło obejść się bez kontrowersji. W końcu, ten sposób sprzedaży i utrwalania dzieł ma swoich licznych zwolenników i przeciwników, a poza tym dla wielu jest jeszcze nie do końca zrozumiały. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem nabywając obraz namalowany ręcznie przez artystę, ale zapisany jako NFT, nie otrzyma się go fizycznie do ręki, mimo wydania sporej sumy pieniędzy. Nie można powiesić go na ścianie, ani oprawić w tradycyjną ramę, ponieważ fizycznie, materialnie się go nie posiada. Otrzymuje się natomiast plik komputerowy, który daje gwarancję, że jest jedyny i unikalny, że nie posiada go nikt inny. Nie zadowala to jednak przeciwników tej technologii, którzy wolą tradycyjną drogą nabyć materialne dzieło sztuki i móc podziwiać je codziennie w swoim domu. Problematyczny dla wielu osób jest również zakup NFT, ponieważ wymagane są do tej transakcji wyłącznie kryptowaluty.

Dom Aukcyjny NFT

Zwolennicy natomiast widzą we wprowadzeniu NFT na rynek sztuki zupełnie nowe możliwości. Świat wirtualny nabiera niemalże równoznacznej wartości w stosunku do świata realnego. Otwiera nowe perspektywy zarobkowe dla wszystkich twórców. Nabywcy, którzy cenią sobie nowoczesność i postępowość dostrzegają wartość dzieła NFT i nie sprawia im żadnego problemu taka forma nabywania sztuki. 

NFT w Polsce

Co z dziełami NFT na rynku Polskim? Czy zostały już wprowadzone, czy na razie jest to moda podbijająca jedynie zachód? Okazuje się, że NFT w Polsce postawiło już pierwsze kroki. Debiut tego rodzaju dzieł miał w kraju nad Wisłą miejsce stosunkowo niedawno, bo w grudniu 2021 roku. Procesem tym zainteresowała się między innymi Giełda Papierów Wartościowych. Pierwszy obraz NFT w Polsce został sprzedany w domu aukcyjnym DESA Unicum w Krakowie. Jego autorem jest polski artysta Paweł Kowalewski, a dzieło nosi tytuł „Dlaczego jest raczej coś niż nic” i zostało wylicytowane za 552 tysiące złotych. Do tej pory w Polsce sprzedano trzy takie dzieła, jednak planowane są kolejne aukcje dotyczące wyłącznie NFT.

Artykuł powstał we współpracy z: Awers-art.pl pierwszy dom aukcyjny w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.