Dla kogo dieta cholesterolowa?

Zdowa dieta cholesterolowa lezy na stole

Podwyższony poziom cholesterolu to przede wszystkim zagrożenie chorobami układu krążenia. Niestety, szybki styl życia i żywienie się posiłkami typu fast food to prosta droga do tego, by mieć nieprawidłowe stężenie cholesterolu. Zły cholesterol to problem nie tylko osób ze znaczną nadwagą. Wysoki cholesterol może pojawić się u każdego, kto w jakikolwiek sposób zaniedbał swoją dietę. Sprawdź, dlaczego dieta cholesterolowa jest ważna dla Twojego zdrowia.

  1. Jaki jest prawidłowy poziom cholesterolu?
  2. Dieta cholesterolowa dla wszystkich
  3. Obniżenie cholesterolu za pomocą suplementów i leków przepisywanych na receptę

Osoby z wysokim cholesterolem powinny zainteresować się naturalnymi metodami obniżania jego poziomu. Można to zrobić za pomocą odpowiedniej diety, przy czym najlepiej, jeśli dieta cholesterolowa będzie ułożona przez dietetyka. Dieta cholesterolowa powinna być dopasowana indywidualnie po konsultacji z dietetykiem. Chociaż jest wiele książek i poradników na ten temat, współpraca z dietetykiem przynosi dużo więcej korzyści. Prócz otrzymania diety szytej na miarę, dużo łatwiej jest kontrolować się ze stosowaniem diety, gdy ma się profesjonalne wsparcie.

Jaki jest prawidłowy poziom cholesterolu?

O zbadanie poziomu cholesterolu we krwi można poprosić lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie na badanie krwi. Ogólnie rzecz biorąc, troskliwy lekarz pierwszego kontaktu zawsze zaleca przeprowadzanie systematycznych badań kontrolnych swoim pacjentom. Profil lipidowy można też zbadać w prywatnym laboratorium. Na wynikach badań będzie oznaczony między innymi cholesterol całkowity. Jeśli przy wyniku pojawi się litera H, oznacza to, że jest podwyższony cholesterol. Jeśli L, to jest to wartość poniżej normy. Wyniki badań krwi trzeba zawsze konsultować z lekarzem w POZ.

Dieta cholesterolowa dla wszystkich

Dieta na obniżenie cholesterolu będzie uwzględniać produkty o obniżonej zawartości tłuszczu. Nadmiar cholesterolu można skutecznie zbić za pomocą zmiany nawyków żywieniowych (przykładowo tłuszcze roślinne typu olej rzepakowy zamiast smalcu). Oczywiście podstawą są warzywa, owoce, chude mięso. Można spożywać tłuste ryby morskie (makrele, sardynki).
Prócz diety pomocne będzie zwiększenie aktywności fizycznej. Obniżenie poziomu złego cholesterolu wymaga czasu i cierpliwości, ale pocieszeniem jest fakt, że dieta cholesterolowa jest bardzo smaczna, a na dodatek może spowodować spadek masy ciała.
Dzięki produktom spożywczym, które obniżają cholesterol, można uniknąć chorób układu krążenia. Obniżenie poziomu cholesterolu może uratować przed udarem, zawałem, chorobą wieńcową i miażdżycą. Dlatego, gdy w wynikach badań krwi pojawi się podwyższony poziom cholesterolu LDL, od razu trzeba myśleć, jak go obniżyć.

Obniżenie cholesterolu za pomocą suplementów i leków przepisywanych na receptę

Skutecznie obniżyć poziom cholesterolu mogą sterole roślinne, które można znaleźć w składzie suplementów i leków. Można stosować błonnik (nie chodzi tylko o pełnoziarniste pieczywo, ale i o błonnik rozpuszczalny, jaki można kupić w aptece). Pomocne będzie też siemię lniane.
Sterole roślinne znajdziesz w wielu suplementach diety, które mają obniżyć cholesterol. Oczywiście takie suplementy nie zadziałają z dnia na dzień. Trzeba je zażywać przez dłuższy okres. Natomiast warto się zastanowić, jaki jest sens ich stosowania bez zmiany diety. Spożywając dalej tłuszcze zwierzęce w dużej ilości, nie osiągnie się satysfakcjonującego efektu. Wówczas zostaną do wyboru leki przepisywane przez lekarza, przy czym trzeba się liczyć z tym, że każdy lek może wywoływać skutki uboczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.