Filmowa Łódź – co warto zobaczyć?

Filmowe atrakcje w Łodzi

Miasto Łódź nieodłącznie kojarzy się z polską stolicą kina i filmu. Zagorzali fani polskiej kinematografii z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Łódzka “Filmówka”, muzeum kinematografii czy słynna aleja sław to tylko namiastka tego, co miasto może zaoferować w tej dziedzinie. Na co zwrócić uwagę wybierając się do Łodzi? Co warto zobaczyć?

Filmowe atrakcje

Podążając szlakiem filmowym warto zajrzeć do kolebki polskiego filmu – Łodzi. Miasto zostało docenione przez UNESCO, nadaniem tytułu Miasta Filmu UNESCO. To tu toczyły się akcje wielu polskich filmów, tu powstało pierwsze w Polsce kino, tu działa Szkoła Filmowa kształcąca najznakomitsze talentu polskiej kinematografii. Historia miasta jest ściśle związana z filmem, co jest niemałą gratką dla prawdziwych pasjonatów. Na fali filmowej sympatii miasto zostało okrzyknięte nazwą „Holly Łódź”. To tu, w powojennej rzeczywistości powstało pierwsze centrum produkcji filmowej, a później wytwórnia filmów fabularnych. Do obowiązkowych punktów odwiedzin w Łodzi należą:

  • Muzeum Kinematografii – jedyne tego typu muzeum w Polsce. Znajduje się w starej rezydencji Scheiblera. Do najciekawszych eksponatów należy kolekcja projektorów filmowych, które doskonale obrazują etapy rozwoju techniki filmowej.
  • Se-Ma-For Muzeum Animacji przy Fundacji Filmowej SE-MA-FOR – wytwórnia filmowa, zajmująca się produkcją animowanych filmów dla najmłodszych. To tu powstał Miś Uszatek czy Kot Filemon.
  • Szkoła Filmowa – słynna łódzka filmówka, która wykształciła znakomitych reżyserów, aktorów, operatorów filmowych, scenarzystów, montażystów fotografików a także producentów filmowych i telewizyjnych. To tam znajdują się słynne schody, na których przesiadywał min. Andrzej Wajda. Szkoła należy do najbardziej znanych na świecie, o czym świadczy również obecność studentów zza granicy.
  • Aleja Gwiazd przy ulicy Piotrkowskiej – aleja była wzorowana na hollywoodzkiej Walk of Fame. Pierwszym posiadaczem swojej gwiazdy był Andrzej Seweryn. Obecnie cała aleja liczy sobie ponad 60 takich gwiazd.
Cinemahotel i filmowe atrakcje
Źródło: https://www.cinemahotel.pl/

Ciekawą propozycją, która umili nam podróż jest nocleg w hotelu Stare Kino Cinema Residence. To budynek mieszczący się w kamienicy z XIX wieku, natomiast obiekt powstał w 2013 roku.  Hotel oferuje nam niezapomniany nocleg w filmowym klimacie. Do dyspozycji goście mają aż 51 apartamentów, a każdy z nich nawiązuje tematyką do innego filmu bądź serialu. Nie znajdziesz tu dwóch identycznych pokoi. Każdy z nich został dopracowany ze szczególną starannością i oryginalnością. Filmowa koncepcja hotelu odnosi się również do jego historii. To tutaj, przy Piotrkowskiej 120, w 1899 roku powstało pierwsze kino na ziemiach polskich. Hotel Stare Kino poza filmowymi apartamentami posiada również 3 sale konferencyjne, restaurację, galerię plakatu filmowego, cocktail bar oraz własne kino. Kameralna sala kinowa oferuje seanse, zarówno filmów polskich jak i zagranicznych. Stare Kino Cinema Residence to filmowe serce miasta położone w samym jego centrum. Więcej informacji o hotelu i apartamentach znajdziesz na stronie https://www.cinemahotel.pl/ .  Warto tu zajrzeć!

 

 

One thought on “Filmowa Łódź – co warto zobaczyć?

  1. Łódź to super miasto. Mimo opinii jaka panuję o tym mieście ja tam zawsze znajduję atrakcje dla siebie. A takie filmowe inicjatywy na pewno przyciągają wiele osób. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.