Miasto Łódź nieodłącznie kojarzy się z polską stolicą kina i filmu. Zagorzali fani polskiej kinematografii z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Łódzka “Filmówka”, muzeum kinematografii czy słynna aleja sław to tylko namiastka tego, co miasto może zaoferować w tej dziedzinie. Na co zwrócić uwagę wybierając się do Łodzi? Co warto zobaczyć?
Filmowe atrakcje
Podążając szlakiem filmowym warto zajrzeć do kolebki polskiego filmu – Łodzi. Miasto zostało docenione przez UNESCO, nadaniem tytułu Miasta Filmu UNESCO. To tu toczyły się akcje wielu polskich filmów, tu powstało pierwsze w Polsce kino, tu działa Szkoła Filmowa kształcąca najznakomitsze talentu polskiej kinematografii. Historia miasta jest ściśle związana z filmem, co jest niemałą gratką dla prawdziwych pasjonatów. Na fali filmowej sympatii miasto zostało okrzyknięte nazwą „Holly Łódź”. To tu, w powojennej rzeczywistości powstało pierwsze centrum produkcji filmowej, a później wytwórnia filmów fabularnych. Do obowiązkowych punktów odwiedzin w Łodzi należą:
- Muzeum Kinematografii – jedyne tego typu muzeum w Polsce. Znajduje się w starej rezydencji Scheiblera. Do najciekawszych eksponatów należy kolekcja projektorów filmowych, które doskonale obrazują etapy rozwoju techniki filmowej.
- Se-Ma-For Muzeum Animacji przy Fundacji Filmowej SE-MA-FOR – wytwórnia filmowa, zajmująca się produkcją animowanych filmów dla najmłodszych. To tu powstał Miś Uszatek czy Kot Filemon.
- Szkoła Filmowa – słynna łódzka filmówka, która wykształciła znakomitych reżyserów, aktorów, operatorów filmowych, scenarzystów, montażystów fotografików a także producentów filmowych i telewizyjnych. To tam znajdują się słynne schody, na których przesiadywał min. Andrzej Wajda. Szkoła należy do najbardziej znanych na świecie, o czym świadczy również obecność studentów zza granicy.
- Aleja Gwiazd przy ulicy Piotrkowskiej – aleja była wzorowana na hollywoodzkiej Walk of Fame. Pierwszym posiadaczem swojej gwiazdy był Andrzej Seweryn. Obecnie cała aleja liczy sobie ponad 60 takich gwiazd.
Ciekawą propozycją, która umili nam podróż jest nocleg w hotelu Stare Kino Cinema Residence. To budynek mieszczący się w kamienicy z XIX wieku, natomiast obiekt powstał w 2013 roku. Hotel oferuje nam niezapomniany nocleg w filmowym klimacie. Do dyspozycji goście mają aż 51 apartamentów, a każdy z nich nawiązuje tematyką do innego filmu bądź serialu. Nie znajdziesz tu dwóch identycznych pokoi. Każdy z nich został dopracowany ze szczególną starannością i oryginalnością. Filmowa koncepcja hotelu odnosi się również do jego historii. To tutaj, przy Piotrkowskiej 120, w 1899 roku powstało pierwsze kino na ziemiach polskich. Hotel Stare Kino poza filmowymi apartamentami posiada również 3 sale konferencyjne, restaurację, galerię plakatu filmowego, cocktail bar oraz własne kino. Kameralna sala kinowa oferuje seanse, zarówno filmów polskich jak i zagranicznych. Stare Kino Cinema Residence to filmowe serce miasta położone w samym jego centrum. Więcej informacji o hotelu i apartamentach znajdziesz na stronie https://www.cinemahotel.pl/ . Warto tu zajrzeć!
Łódź to super miasto. Mimo opinii jaka panuję o tym mieście ja tam zawsze znajduję atrakcje dla siebie. A takie filmowe inicjatywy na pewno przyciągają wiele osób. 🙂