G. A. Henty życie i twórczość – do nabycia w formie książek i ebooków

G. A. Henty

George Alfred Henty, angielski pisarz, korespondent wojenny i zwolennik imperializmu. Jego historyczno-przygodowe powieści cieszyły się dużą popularnością w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku, obecnie dostępne są do kupienia w formie ebook. Twórczość autora odzwierciedlała wartości wiktoriańskie i heroizm oddanych służbie Brytyjczyków.

G.A. Henty – dzieciństwo i młodzieńcze lata

G.A. Henty urodził się 8 grudnia 1832 roku w Trumpington, niedaleko Cambridge. Jako dziecko nie cieszył się dobrym zdrowiem, często chorując. Długie okresy, które musiał z tego powodu spędzać w łóżku, przeznaczał na czytanie i rozwijanie wielu zainteresowań. To, co z zapałem poznawał w młodzieńczych latach, przeniósł do dorosłego życia i własnej twórczości. Edukację rozpoczął najpierw w Westminster School w Londynie, a następnie kontynuował ją w Gonville and Caius College w Cambridge – to właśnie tam został zapalonym sportowcem. Uniwersytet opuścił przedwcześnie, nie uzyskując dyplomu. Zgłosił się za to jako ochotnik do szpitala wojskowego, kiedy wybuchła wojna krymska. Ta decyzja miała gigantyczny wpływ na wybranie późniejszej drogi życiowej i profesji.

Rozpoczęcie kariery korespondenta wojennego

Jako wolontariusz został wysłany na Krym, gdzie trwał konflikt zbrojny. Poruszony przez okrucieństwo wojny i warunki, w jakich angielscy żołnierze musieli walczyć, zaczął opisywać w listach do domu wydarzenia, których stał się świadkiem. Okazały się one tak żywe i w pełni oddające realia wojny, że jego ojciec, będąc pod ich wrażeniem, przesłał je do The Morning Advertiser – najstarszej i nieprzerwanie wydawanej gazety w Wielkiej Brytanii. Redakcja zafascynowana listami zaczęła je publikować na łamach gazety, proponując również ich autorowi posadę korespondenta wojennego, z której Henty później skorzystał. Przez następne 10 lat prowadził wędrowne życie, udając się wszędzie tam, gdzie miały miejsca działania zbrojne. Opisywał m.in. wydarzenia z wojny austriacko-włoskiej, francusko-pruskiej, jak i ekspedycję karną do Abisynii. Był także świadkiem otwarcia Kanału Sueskiego. G. A. Henty podróżował też do Rosji, Palestyny czy Indii. Dopiero zły stan zdrowia zakończył jego wojaże po świecie.

G.A. Henty – książki, sukcesy literackie i krytyka

Umiejętność przekazywania przez Henty’ego barwnych opowieści przyczyniła się do sukcesów na polu literackim autora. Wszystko zaczęło się od opowiadania przez pisarza różnych interesujących historii własnym dzieciom. Po obiedzie spędzał z nimi godzinę lub dwie przedstawiając im jedną z nich i obiecując, że będzie ona kontynuowana następnego dnia. Niektóre z nich trwały tygodniami i przykuło to uwagę przyjaciela Henty’ego. Obserwując, z jaką fascynacją słuchają one opowieści ojca, zasugerował, żeby Henty zaczął je spisywać, żeby inni też mogli się nimi cieszyć. Pisarz, zachęcony tym pomysłem, wdrożył ideę w życie i rozpoczął się niezwykle twórczy okres literacki. Zdarzało się, że w jednym roku ukazywało się kilka książek Henty’ego. Według relacji świadków potrafił szybkim krokiem przechadzać się w swoim gabinecie tam i z powrotem dyktując historie tak szybko, jak tylko jego pracownicy byli w stanie nadążyć z ich spisywaniem.

G.A. Henty napisał około 144 książek i niektóre są dostępne również jako ebooki (najłatwiej znajdziesz je szukając frazy Henty GA ebook). Zyskał też pseudonim – Książę Opowieści. Do jego najsłynniejszych dzieł należą:

  • „The Dragon & The Raven” (1886) – Henty GA ebook,
  • „For The Temple (1888)” – G. A Henty ebook,
  • „Under Drake’s Flag” (1883) – ebook G. A. Henty,
  • „In Freedom’s Cause” (1885) – Henty GA ebook.

Mimo dużych sukcesów prace Henty’ego były także uważane przez niektórych za kontrowersyjne – nawet wśród pisarzy, którzy również tak jak i on byli zwolennikami wartości wiktoriańskich. Oskarżali go oni o ksenofobię wobec osób, które nie były narodowości brytyjskiej i gloryfikację brytyjskiego imperializmu. Szczególnie dotyczyło to książek: „True to the Old Flag” (1885), „In the Reign of Terror” (1888) czy „No Surrender! A Tale of the Rising in La Vendée” (1900).

G.A. Henty zmarł 16 listopada 1902 roku na pokładzie swojego jachtu w Dorset, pozostawiając niedokończoną powieść „By Conduct and Courage”. Jej ukończeniem zajął się jego syn, kapitan C.G. Henty.

Polscy czytelnicy chcący zapoznać się z powieściami Henty’ego mogą skorzystać z ich formy elektronicznej. Jako, że obecnie ciężko kupić książki w formie drukowanej Henty’ego GA ebook to doskonała alternatywa do zagłębienia się w historie wykreowane przez autora.

One thought on “G. A. Henty życie i twórczość – do nabycia w formie książek i ebooków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.