Czytanie tradycyjnych książek to wciąż jedna z najchętniej wybieranych w czasie wolnym aktywności, jednak wydania papierowe są coraz bardziej wypierane przez ebooki. Chociaż można je czytać na dowolnym urządzeniu, to najwygodniejszym rozwiązaniem są czytniki ebooków. Każdy, kto planuje kupić jeden z nich, powinien zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.
Urządzenie do czytania ebooków można kupić już za mniej niż 300 zł, jednak będzie to najprostszy model bez wielu przydatnych funkcji. Chcąc czerpać prawdziwą przyjemność z użytkowania czytnika, warto pokusić się o nieco lepiej wyposażone urządzenie.
Rozdzielczość i przekątna ekranu
W czytnikach najważniejszy jest ekran i to on ma największy wpływ na wygodę czytania. Już niemal standardem jest dotykowy ekran, chociaż wciąż nie wszystkie modele posiadają takie udogodnienie. Punktem wyjścia powinien być fakt, czy na czytniku najczęściej będą wyświetlane standardowe ebooki, czasopisma, czy może dokumenty w formacie PDF. Te ostatnie zwykle nie dopasowują się do wielkości wyświetlacza, dlatego ich wygodne przeglądanie wymaga zakupienia urządzenia, którego przekątna ekranu wynosi co najmniej 10″. Do czytania klasycznych ebooków wystarczy mniejszy model. Przekątna ekranu wpływa również na wielkość samego czytnika. Jeśli ten ma być często używany poza domem, dobrym rozwiązaniem może okazać się czytnik e-booków o niewielkiej przekątnej, np. 6″. Większe modele nie zawsze mieszczą się do podręcznej saszetki lub małej torebki. Z kolei rozdzielczość ekranu przekłada się na ostrość widzenia, która ma ogromny wpływ na komfort czytania. W podstawowych modelach ostrość będzie wystarczająca do czytania klasycznego tekstu, jednak problem może pojawić się w przypadku drobnych elementów, rysunków lub wykresów. Chcąc dostrzegać niuanse, lepiej zainwestować w czytnik ebooków z większą rozdzielczością, a tym samym lepsza ostrością, np. na poziomie 212 lub 300 ppi.
Podświetlenie ekranu
Czytniki ebooków z podświetlanym ekranem to najczęściej wybierana opcja. Podświetlenie pozwala na czytanie w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, bez potrzeby dodatkowego oświetlenia czytnika. Wśród dostępnych modeli można wybrać urządzenie z podświetleniem klasycznym, białym, lub podświetleniem z regulacją temperatury. To drugie umożliwia dobranie odcienia podświetlenia, a tym samym regulowanie jego intensywności i dopasowanie go do pory dnia. To bardzo przydatna opcja dla moli książkowych, którzy będą często czytać wieczorem lub w nocy.
Czytniki ebooków a abonament w elektronicznych bibliotekach
Czytniki e-booków są często wybierane przez użytkowników, którzy korzystają z aplikacji do ebooków. Coraz częściej już przy zakupie urządzenia można cieszyć się fabrycznie zainstalowaną aplikacją, a jeśli jej brakuje, w większości przypadków możliwa jest samodzielna instalacja. W takich bibliotekach dostępne jest tysiące książek, które możesz czytać w ramach wykupionego abonamentu. Chcąc korzystać z tych aplikacji, warto sprawdzić, czy wybrany model nie posiada ograniczeń narzuconych przez producenta.
Dodatkowe udogodnienia
W niektórych urządzeniach pamięć wbudowana jest niewielka, dlatego użytkownicy często decydują się na czytnik kart pamięci, który pozwala na przechowywanie większej ilości książek w pamięci urządzenia. Dodatkowym atutem będzie menu w języku polskim oraz możliwość korzystania z funkcji tabletu.