Jak obliczyć ile to procent z danej liczby

Cień głowy z profilu na tle liczb

Obliczanie procentów to sprawa prosta, pod warunkiem, że mamy pełne liczby, a nie ułamki czy inne atrakcje. Dlatego też opiszę Wam kilka sposobów oraz narzędzi, które ułatwią obliczaniu procentów.

Używajcie narzędzi do obliczania procentów

Zaznaczam od razu, są takie narzędzia jak Excel, różnego rodzaju kalkulatory online i offline. Te programy powstały po to, aby z nich korzystać. Poprawnie korzystać. Nie mówię, że mamy całkiem zrezygnować z wykonywania obliczeń w naszych szarych komórkach. Uważam, że o wiele korzystniej jest opanować takie programy jak Excel, wykonując właśnie takowe obliczenia.

Jak obliczyć procent danej liczby w Excel-u

Jest to bardzo proste. Najpierw musimy nasz procent przemianować na ułamek. Bo tak naprawdę, to procent jest innym zapisem ułamków. Jeśli mamy obliczyć ile to jest 25% z 79 to musimy w Excelu zapisać formułę. A wiec 25% zapisujemy jako 0,25 i następnie wpisujemy w komórce formułę: =0,25*79 i klikamy Enter. Pojawia się nam wynik 19,75. Proste prawda? Jednak wynik jaki nam wyskakuje może być całkiem inny. Co wtedy? Wtedy trzeba zmienić formatowanie komórki, prawym myszki na komórkę następnie wybieramy formatowanie, w pierwszej zakładce będziemy mieć kategorie liczb. Zaznaczyć ogólne i ok.

Arkusz kalkulacyjny
kulturapopularna.pl

Obliczanie procentu z danej liczby bez pomocy programów

Przy wykonywaniu złożonych i skomplikowanych obliczeń arkusze kalkulacyjne są niezastąpione, ale warto znać inne sposoby. Powiedzmy, że dane brzmią: oblicz 13% z 40 czegoś tam (gramów czy kilo co tam w zadaniu jest, ale to dopiszecie sobie w odpowiedzi). Są na to dwa sposoby.

I sposób obliczania procentów

Zamieniam 18% na ułamek 18/100 i mnożę razy 40.  po skreśleniu jednego zera na górze i jednego na dole oraz wykonaniu mnożenia w liczniku mamy wynik: =7,2. Teraz ułamek zwykły zmieniamy na dziesiętny i do tych 7,2 należy dopisać jednostki o jakie było pytanie.

II sposób często używany też w chemii

Brzmi może bardzo trudno, ale jest to rewelacyjny sposób do obliczania procentu danej liczby dosłownie na kolanie. Mając takie same dane jak powyżej zapisujemy równanie następująco:

40 – 100%
x – 18%

Wykonujemy równanie które wygląda następująco:

równanie matematyczne

Jeśli mamy podane tylko same liczby, a musimy wyliczyć procent to po prostu tam gdzie 18 wpisujemy x, a tam gdzie x dajemy naszą liczbę. Ten sposób jest prostszy i bla mnie bardziej przejrzysty. Najważniejszy jest wynik.

One thought on “Jak obliczyć ile to procent z danej liczby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.