Książki – prezent, zachęta, rozrywka i relaks

otwarta książka

Książki – prezent, zachęta, rozrywka i relaks

Książki w tradycyjnym wydaniu wciąż mają nam wiele do zaoferowania. A to dzięki wielości rodzajów literackich i tematyki. Dziś, wbrew statystykom o coraz mniejszej liczbie czytających rodaków, rynek książki to bardzo wiele ciekawych pozycji. Zarówno jeśli chodzi o beletrystykę, literaturę faktu czy też wszelkiego rodzaju poradniki.

  1. Książki – sposób na relaks.
  2. Dobry motywator.
  3. Sprawdzony prezent.

Czytanie zawsze jest w dobrym stylu. I nie od razu musimy się porywać na opasłe tomy ksiąg o tematyce, która nie do końca nas interesuje. Książki to nie tylko literatura piękna, ale także literatura faktu czy modne poradniki z różnych dziedzin. Ich lektura to sposób na wypoczynek, rozrywkę, oderwanie się od rzeczywistości, a także zachęta do tego, by rozpocząć w swoim życiu całkiem nowy etap albo zająć się czymś, co od dawna chodziło nam po głowie. Warto też zainwestować w porządnie wydaną książkę w ramach prezentu. Trzeba przyznać, że pod względem popularnej dziś wielozadaniowości książki po prostu są niepokonane. Dlatego też to bardzo opłacalna inwestycją – tym bardziej, że wbrew obiegowej opinii wcale nie trzeba wydawać na nie fortuny.

Książki – sposób na relaks

Chyba nie ma nic cenniejszego w dzisiejszych czasach jak oderwanie się od rzeczywistości i od codziennych problemów. I to bez szczególnego wysiłku czy nakładu finansowego. Wystarczy po prostu dobra książka. Dobra, czyli jaka? Jeśli chodzi o literaturę piękną,  to wyznacznikiem jest tu wciągająca fabuła. W tym przypadku niepokonana wydaje się być klasyka – jeśli jednak nie lubimy tzw. staroci to także wśród autorów współczesnych znajdziemy takich, którzy mistrzowsko potrafią budować zawiłości historii.  Książki to wiele gatunków literackich, dlatego też łatwo dobrać je do swojego gustu czy też temperamentu. Książki przygodowe, romanse, obyczajowe, podróżnicze czy też bardzo popularne w ostatnim czasie kryminały są w stanie zapewnić rozrywkę ludziom o różnych oczekiwaniach. Jeśli już padło słowo „kryminał” to tym gatunkiem szczególnie warto się zainteresować, jeśli chcemy, aby podczas relaksu nasz umysł pracował na obrotach umysłu Sherlocka Holmesa (sam z siebie). Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż śledzenie wypadków, tropienie zbrodniarza, a potem oczekiwanie na werdykt: czy nasze przypuszczenia były słuszne? Jeśli tak – satysfakcja gwarantowana. Kryminały są w stanie przekonać do siebie nawet największych sceptyków tego gatunku. Taka lektura to doskonałe (i przyjemne) ćwiczenia logicznego myślenia, analizy, syntezy i dedukcji. Kryminały to książki, którą wręcz pochłaniamy przy paru podejściach.

Dobry motywator

Książki to także najlepszy motywator. Nie będzie przesady w tym, że są w stanie zastąpić najlepszego coacha. I nie chodzi tu tylko o poradniki na przykład kulinarne czy z cyklu: jak nauczyć się… Książki o odpowiedniej tematyce mogą bardzo skutecznie zachęcić nas do uprawiania jakiegoś sportu, przybliżyć jego tajniki, wyznaczyć początkowy plan treningowy etc. Skuteczną motywacją mogą być też (również bardzo popularne w ostatnim czasie) autobiografie czy biografie. Różnego rodzaju historie sławnych ludzi sportu, filmu czy biznesu to nierzadko znakomite przykłady na to, jak walczyć z przeciwnościami losu – a co najważniejsze: to nie wydumane frazesy, a autentyczne opowieści. Z kolei książki podróżnicze mogą nas też zmotywować do odwiedzenia rejonu świata, o którym od dawna marzyliśmy, ale nie do końca mieliśmy odwagę, by tam się wybrać albo nie wiedzieliśmy, jak się do tego wszystkiego zabrać.

Sprawdzony prezent

Książki  i komiksy (które mogą być znakomitym powrotem do przeszłości) dzięki bogatej ofercie to także sprawdzony prezent – wystarczy po prostu trafić w gust lub zainteresowania danej osoby. Nawet jeśli ktoś na co dzień nie jest ona molem książkowym, to z pewnością literatura faktu czy publikacja na interesujące daną osobę tematy na pewno sprawdzi się w roli prezentu i ucieszy obdarowanego. Tym bardziej, że będzie to prezent dopasowany do zainteresowań czy też hobby, więc… trafiony – a to przecież wymóg konieczny podarunku.

Książki różnych gatunków i też mające od pewnego czasu nieustające chwile triumfu komiksy to opłacalna inwestycja w nasz dobry nastrój, odpoczynek i poszerzenie horyzontów, tym bardziej, że często nie wymaga ona zbyt dużego nakładu finansowego.

 

One thought on “Książki – prezent, zachęta, rozrywka i relaks

  1. Osobiście uwielbiam dostawać książki jako prezenty. Mam swoją biblioteczkę w salonie i każda wolna chwilę spędzam na fotelu z książką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.