Proekologiczne festiwale filmowe

Kraków International Green Film Festival

Obecne problemy ekologiczne wywołują duże poruszenie na całym świecie. Mieszkańcy wielu krajów coraz częściej decydują się na zmianę zachowania oraz świadomy konsumpcjonizm.

Na sile zyskują takie trendy jak: minimalizm, mindfulness, czy zero-waste. Temat zmian klimatycznych jest również często poruszany w filmach dokumentalnych. Do wzrostu świadomości społeczności przyczyniają się również festiwale filmowe, takie jak niedawno zakończony Krakow International Green Festival. Jak ważną funkcję pełnią filmowe spotkania oraz jakie produkcje są na nich wyświetlane?

Główne idea oraz założenia

Wydarzenia takie jak Krakow International Green Film Festiwal chcą przybliżyć społeczeństwu problemy, z jakimi zmaga się obecnie świat. Możemy na nich zobaczyć nagradzane dokumenty z różnych stron globu. Poza tym, tak jak miało to miejsce w przypadku festiwalu w Krakowie, jest organizowane wiele wydarzeń towarzyszących. Tegoroczni uczestnicy mogli wziąć udział w licznych debatach, wykładach oraz w warsztatach. Ponadto festiwal został poprzedzony pięciokilometrowym biegiem „Zielona Piątka” wzdłuż Bulwarów Wiślanych.

Wyświetlane filmy

Festiwal filmowy w Krakowie zaprezentował liczne filmy, który były nagradzane na całym świecie. Pierwsze dnia uczestnicy mieli okazję obejrzeć dokument Anote’s Ark, wyświetlanym na konkursie głównym Sundance Festival. Przedstawia on zagrożenie, jakie istnieje dla archipelagu Kiribati, które wskutek globalnego ocieplenia może niedługo całkowicie zatonąć.

Innym filmem, który poruszył widownię, był dokument Christiana Kronea oraz Floriana Weigensamera „Welcome to Sodom”, który pokazuje codzienne życie osób pracujących na wysypisku śmieci w Ghanie. Film przedstawia problem, którego na co dzień nie dostrzegamy: nadmierny konsumpcjonizm, zużywanie ton plastiku oraz nadprodukcja śmieci.

Klątwa Obfitości

Filmem pokazywanym poza głównym konkursem był najnowszy dokument Ewy Ewart „Klątwa Obfitości” – http://klatwaobfitosci.pl/. Przedstawia on narastający konflikt pomiędzy rdzennymi plemionami rezerwatu w Amazonii a koncernami wydobywającymi ropę naftową. Problem ten nie tylko dotyka miejscowej ludności, ale także tamtejszej fauny oraz flory. Wydobywanie surowców z amazońskiej ziemi powoduje również poważne skażenie środowiska oraz wód.

Na zakończenie festiwalu odbył się pokaz filmu produkcji Leonarda diCapria „Czy czeka nas koniec”. Dokument nakręcony w 2016 roku stawia pytanie, co możemy zrobić, aby zatrzymać ekologiczną katastrofę. Hollywoodzki aktor wędruje po świecie i rozmawia z mieszkańcami zagrożonych terenów oraz zadaje pytania naukowcom oraz światowym politykom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.