Sztuka w drewnie. Jak zacząć przygodę ze stolarstwem?

Mężczyzna pracujący jako stolarz.

Pasja jest ważnym elementem życia każdego z nas, ponieważ pozwala na oderwanie się od problemów dnia codziennego i sprawia przyjemność. Jednym z ciekawszych zajęć w czasie wolnym jest stolarstwo, które z roku na rok zyskuje na popularności i zdobywa zwolenników. Opanowanie tajników sztuki w drewnie wymaga jednak lat pracy i doświadczenia. Jak się do tego przygotować?

Jak zacząć przygodę ze stolarstwem?

Przygoda z obróbką drewna wiąże się z inwestycją w narzędzia, surowiec, a w głównej mierze – w czas. Realizacja pasji wymaga nie tylko środków finansowych, ale powinna być także dobrze przemyślana i zaplanowana. Warto najpierw przeanalizować swoje potrzeby i przyszłe projekty, a dopiero na tej postawie inwestować w zakup narzędzi i materiału. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z rad doświadczonych stolarzy i pasjonatów drewna oraz z podpowiedzi pracowników specjalistycznych sklepów.

Domowy warsztat stolarski

Aby realizować swoją pasję, którą jest stolarstwo, warto wygospodarować sobie odpowiednie do tego celu miejsce. Najlepszym rozwiązaniem będzie warsztat, a jego wielkość musi być dostosowana do wykonywanych projektów. Centrum warsztatu stanowić będzie duży stół stolarski. Powinien być stabilny i solidnie wykonany tak, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń do pracy. Skomplikowane konstrukcje nie zawsze są najlepszym pomysłem, a dodatkowo generują spore koszty.

Odpowiednie narzędzia

Sztuka w drewnie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi do jego obróbki. Podstawą jest zarówno manualne, jak i pomiarowe oprzyrządowanie. Początkujący stolarze powinni zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia typu wiertarka, wkrętarka, szlifierka, frezarka czy miara. Stolarz musi także posiadać na wyposażeniu ołówek kreślarski, zapas młotków i gwoździ. Do  wyrównywania powierzchni drewna przyda się tarnik, a w przypadku projektów zdobniczych niezbędne będzie dłuto i strug. Jeśli pozwalają na to możliwości finansowe, początkujący pasjonat drewna może pokusić się o zakup dużych maszyn wielofunkcyjnych. Niezwykle istotne w wyposażeniu warsztatu stolarskiego są również środki, których zadaniem jest zabezpieczenie drewna – impregnaty i różnego rodzaju farby.

Surowiec

Realizacja pasji, jaką jest stolarstwo, nie będzie możliwa bez dostępu do odpowiednich materiałów. W poszukiwaniu surowca najlepiej odwiedzać składy drewniane i tartaki. Drewno, dostępne w marketach budowlanych, w większości przypadków jest słabej jakości. Najtańszym, a zarazem najłatwiejszym do zdobycia materiałem stolarskim w naszym kraju jest sosna. To surowiec łatwy w obróbce i dość wytrzymały. Solidnym, twardym surowcem jest drewno bukowe i dębowe, z których powstają masywne i wytrzymałe projekty. Podczas zakupu materiału warto zwrócić uwagę na istotne kwestie:

  • deski nie mogą być wygięte – to oznaka złego osuszania lub składowania drewna,
  • im mniej sęków, tym lepiej – wszelkie pęknięcia i pęcherze sprawiają, że materiał się marnuje,
  • należy unikać pleśni – powoduje ona sinienie drewna i uszkadza jego strukturę.

Zachowanie zasad bezpieczeństwa

Wszystkie prace warsztatowe z użyciem narzędzi wymagają szczególnej dbałości o bezpieczeństwo. Obróbka drewna wymusza odpowiednią wentylację pomieszczenia. Podczas wszelkiego rodzaju prac, głównie w trakcie szlifowania, w powietrzu będą unosiły się pyły. Fundamentalne znaczenie ma również stosowanie się do zaleceń producentów narzędzi i chemicznych środków zabezpieczających.

Praktyka

Stolarstwa najlepiej uczy się w praktyce. Oczywistym jest fakt, że wraz z upływem czasu, każdy początkujący stolarz nabiera doświadczenia i wprawy. Obecnie z pomocą przychodzi Internet, gdzie można znaleźć mnóstwo porad, inspiracji, a nawet filmów instruktażowych. W poszukiwaniu wiedzy warto zapisać się na internetowe warsztaty stolarskie, w których teoria łączy się z praktyką. Ciekawą ofertę posiada serwis feblik.pl, gdzie organizowane warsztaty pozwalają uczestnikom oswoić się z narzędziami, zdobyć wiedzę o surowcu, procesie obróbki drewna oraz projektowaniu.

One thought on “Sztuka w drewnie. Jak zacząć przygodę ze stolarstwem?

  1. Mój dobry kolega teraz ma w planach założenie własnego warsztatu. Koniecznie muszę mu pokazać ten artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.