Tapczanik dla dziecka – kiedy o nim pomyśleć?

Tapczanik dla dziecka.

Maluchy szybko wyrastają z łóżeczek, a wtedy nadchodzi moment, aby kupić tapczanik. Tapczanik konstrukcją przypomina dorosłe łóżko, a dzieci zwykle chętnie naśladują rodziców i same wręcz domagają się nowego mebelka do spania. Jakie tapczaniki są najlepsze? Czy każde dziecko powinno jak najszybciej zrezygnować z łóżeczka na rzecz tapczaniku?

Kiedy potrzebny jest pierwszy tapczanik?

Drugie urodziny dziecka to zwykle pewien przełom. Pociecha staje się coraz bardziej ruchliwa i ciekawa otoczenia, a dotychczasowe łóżeczko często przestaje wystarczać. W tym wieku łóżeczko może stanowić nawet pewnego rodzaju zagrożenie, ponieważ maluchy lubią się wspinać i wychodzą z łóżeczka po szczebelkach, co może skończyć się upadkiem. Dlatego w pewnym momencie tapczanik dla dziecka staje się doskonałym rozwiązaniem. Kiedy dokładnie?

Wszystko zależy od poziomu rozwoju psychofizycznego dziecka. Przyjmuje się, że dziecko najwcześniej może spać na tapczaniku od 18. miesiąca życia. Drugie urodziny to częsty moment zamiany łóżeczka na tapczanik, ale niektóre dzieci są gotowe na to, dopiero gdy kończą 3 lata. Przed zakupem warto sprawdzić, jak dziecko zachowuje się na łóżku dla dorosłych – czy bardzo się kręci i ma tendencję do spadania z niego. Oczywiście powinno się to odbyć pod czujnym okiem rodziców.

 

Tapczaniki dla dzieci – pomysł wart polecenia

Największą obawą rodziców jest to, że dziecko spadnie z tapczaniku. Im bardziej ruchliwa pociecha, tym większe ryzyko. Jednak tapczaniki dla dzieci można wyposażyć w rozwiązania chroniące je przed spadnięciem. Są to różnego rodzaju barierki, które są łatwe w montażu. Stanowią skuteczne zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Nie dopuszczają do ewentualnego zsunięcia się dziecka z łóżka podczas snu.

 

Bezpieczeństwo – jedna z najważniejszych kwestii

Niezależnie od tego, czy kupujesz łóżeczko czy tapczanik dla dzieci, komfort i bezpieczeństwo są kwestiami priorytetowymi. Wszystkie meble dziecięce muszą spełniać określone normy jakościowe. Kupując tapczanik, zwróć uwagę, czy ma certyfikaty potwierdzające zgodność z normami europejskimi PN-EN 716-1:1999 i PN-EN 1130-1-2001. Wszystkie meble dla dzieci muszą mieć idealnie gładkie powierzchnie. Należy zwracać również uwagę, czy tapczaniki dla dziecka nie mają zbyt ostro zakończonych kantów.

 

Łóżeczko-tapczanik – wybór na dłuższy czas

Możesz zdecydować się na tapczanik w momencie, gdy dziecko będzie go potrzebować, ale warto zastanowić się nad tą kwestią już w momencie zakupu łóżeczka. Dlaczego? Ponieważ niektóre łóżeczka można potem przekształcać w tapczaniki dziecięce. Są to modele, w których istnieje możliwość poziomów ustawienia materaca tak samo jak w klasycznych łóżeczkach, ale służą również dziecku, które potrzebuje bardziej dorosłego łóżka. Łóżeczko-tapczanik zapewnia komfort i stanowi ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ służy zdecydowanie dłużej niż klasyczny model.

One thought on “Tapczanik dla dziecka – kiedy o nim pomyśleć?

  1. Mojemu maluszkowi po 2 roku zycia zmieniłam łóżeczko na tapczanik. Wydaje mi się, że to było najlepsze rozwiązanie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.