WARTO BYĆ NA TAK – Stowarzyszenie Na Tak

dzieci na wózkach spacerowych i inwalidzkich z opiekunami

Stowarzyszenie Na Tak to grupa rodziców oraz kadra specjalistów zajmujących się wsparciem osób z niepełnosprawnościami. Prowadzi placówki, które są przystosowane do wieku uczestników. Ponadto stowarzyszenie kładzie duży nacisk na rozwój talentów i zainteresowań swoich podopiecznych.

NASZA MISJA

Stowarzyszenie Na Tak działa od ponad 30 lat i nieustannie wspiera osoby z niepełnosprawnościami na każdym etapie życia.

W ramach Stowarzyszenia działa 10 placówek:

  • przedszkole „Orzeszek”, szkoła „Zakątek”, Środowiskowy Dom Samopomocy „Kamyk” – dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych ze sprzężoną niepełnosprawnością,
  • warsztaty terapii zajęciowej „Przylesie” i „Krzemień” zajmujące się wspieraniem aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami oraz „Bizon” – biuro zatrudnienia wspomaganego,
  • wielospecjalistyczna poradnia rozwojowa dla dzieci i młodzieży „Jaskółka”
  • „Galeria TAK” promująca i eksponująca sztukę osób z niepełnosprawnościami, sztukę Art.-Brut,
  • „PION” –portal informacyjny dla osób z niepełnosprawnościami,
  • dom krótkiego pobytu „Poranek” – oferujący możliwość skorzystania z ulgi wytchnieniowej rodzicom osób z niepełnosprawnościami zapewniający opiekę ich podopiecznym.

NASI PODOPIECZNI

Podopieczni stowarzyszenia to około 300 osób + uczestnicy wszystkich placówek i osoby korzystające z naszych usług, czyli śmiało można powiedzieć, że pomagamy około 1000 osobom. Pomoc niesiona jest wszystkim niezależnie od rodzaju niepełnosprawności. Na wsparcie mogą liczyć także ich rodziny. Dzięki pomocy specjalistów, terapeutów, oraz psychologów mogą rozwijać własne umiejętności i zainteresowania, a także budować pozytywny wizerunek i otwierać się na nowe możliwości.

INICJATYWY

Stowarzyszenie Na Tak podejmuje wiele ciekawych i wartościowych inicjatyw. Jedną z nich jest „Bieg Na Tak”, czyli międzynarodowa impreza sportowa, która nikogo nie wyklucza i zapewnia wszystkim uczestnikom odpowiedni poziom rywalizacji.

Stowarzyszenie realizuje również projekt „Czas na kulturę 2”. Jest to już druga edycja tego wydarzenia, mającego na celu umożliwienie udziału w wydarzeniach kulturalnych rodzinom osób z niepełnosprawnościami. Z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej, możliwe jest uczestniczenie w warsztatach choreoterapii, muzykoterapii i arteterapii, które są transmitowane online.

Dodatkowo rokrocznie Stowarzyszenie organizuje „Marsz Na Tak” – integracyjne wydarzenie, w którym biorą udział placówki z całej Wielkopolski, szkoły oraz przedszkola. Marsz odbywa się z okazji pierwszego dnia wiosny oraz Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. To impreza, która tak jak Bieg Na Tak – na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Stowarzyszenia Na Tak.

Oprócz tego Stowarzyszenie posiada grupy taneczne, teatralne i sportowe. Tu podopieczni mogą rozwijać swoje talenty artystyczne i umiejętności sportowe w wielu dziedzinach, czego dowodem są licznie zdobywane nagrody oraz wyróżnienia.

Stowarzyszenie stara się podejmować wiele inicjatyw, które będą miały pozytywny wpływ na rozwój podopiecznych, oraz integrację w społeczeństwie.

dziewczyna z Zespołem Downa trzymająca papierowego, zielonego motyla

LATO NA TAK

Stowarzyszenie Na Tak organizuje także tzw. Wakacje Na Tak, letnie wyjazdy, w których co roku bierze udział około 200 podopiecznych. Dzięki temu rodzice mogą w tym czasie zadbać o siebie i odpocząć od całorocznej opieki nad swoimi pociechami. Stowarzyszenie realizuje i bierze udział w projektach badawczych i rozwojowych.

Warto zaznaczyć, że duży nacisk kładzie na promowanie mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami. Jest to bardzo ważny element wsparcia i rozwoju.

Pamiętajmy – Nic tak nie pomaga człowiekowi, którego dotyka problem jak świadomość, że nie jest z nim sam, że ma wokół siebie ludzi, którzy są gotowi mu pomóc.

Powyższy artykuł to tylko część z wielu działań i osiągnięć Stowarzyszenia Na Tak. Wiele lat ciężkiej pracy i starań najpierw samych rodziców, później rodziców i pracowników pozwoliły sprostać najcięższym wyzwaniom i barierom nie do pokonania dla wielu innych.

Stowarzyszenie Na Tak to jedna wielka rodzina, która się wspiera i tego wsparcia nikomu nie odmawia.

Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia Na Tak znajduje się na stronie: www.natak.pl/ , a bieżące wydarzenia można obserwować na facebooku stowarzyszenia.

 

One thought on “WARTO BYĆ NA TAK – Stowarzyszenie Na Tak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.