Wodna dyscyplina sportu

Sporty wodne

Windsurfing to jedna z dyscyplin sportowych uprawianych na wodzie. Używa się do tego specjalnej deski, do której za pomocą gumowych przegubów, przymocowany jest pędnik, stanowiący zespół masztu, bomu i żagla. Cała zabawa polega na tym, aby stanąć na desce, unieść żagiel i trzymając go w kierunku wiatru, przemieszczać się w pozycji stojącej po wodzie, pokonując napotykane pod drodze fale i omijając wszelkie przeszkody. Jednym słowem jest to niebagatelna współpraca z siłami natury.

Istnieje kilka metod windsurfingu, poczynając od tej amatorskiej i rekreacyjnej zwanej freeride czyli właściwe pływanie, po najbardziej wymyślne i skomplikowane dla osób już bardziej zaawansowanych jak np. freestyle – tzw. „wariacje” na desce czy formuła tj. wyścigi regatowe. Do każdej z nich używa się innych, przystosowanych do tego desek, a jako ubranie służą najczęściej pianki, które chronią przed utratą ciepła.

Początki windsurfingu

Za wynalazców uznano dwóch Kalifornijczyków, Jim Drake i Hoyle Schweitzer, którzy są autorami określenia „windsurfing”. To oni pod koniec lat sześćdziesiątych przewodniczyli grupie osób, która skonstruowała pierwszą deskę windsurfingową na kształt żagla i opracowała sposób połączenia pędnika z żaglem, masztem i boomem. Na początku sport ten był najbardziej popularny i modny w Europie Zachodniej, a nie jakby się mogło wydawać, w Stanach Zjednoczonych.  Windsurfing sklasyfikowany został jako dyscyplina żeglarska i jest to konkurencja uprawiana do dnia dzisiejszego na igrzyskach olimpijskich.

Dla kogo przeznaczony Windsurfing

To rodzaj sportu przeznaczony dla osób umiejących pływać, które nie boją się wody. To dość „chwiejny” sport i trzeba liczyć się z tym, że zanim się go nauczymy to niejednokrotnie wpadniemy do wody. Uprawianie tego sportu wymaga też trochę siły dla podniesienia i utrzymania żagla oraz umiejętności utrzymywania równowagi. W windsurfingu nie ma żadnych ograniczeń wiekowych ani wagowych. Przeznaczony tak dla dzieci, jak dla kobiet i mężczyzn. Jedyne co potrzeba to dobry stan zdrowia, średnia sprawność fizyczna, chęci i dobre nastawienie.

Cały niezbędny asortyment do windsurfingu znajdziesz w sklepie internetowym Easy Surf Shop.

Nauka pływania na desce windsurfingowej, opłaty i ceny sprzętu

Na rynku istnieje wiele szkół, usytuowanych przeważnie w okolicach pobliskich otwartych zbiorników wodnych, prowadzących naukę, szkolenia i kursy windsurfingu. Mogą to być nauki indywidualne, grupowe, rodzinne do wykorzystania przez cały sezon. Za podstawowy kurs w wymiarze  5 – 8 godzin z instruktorem zapłacimy od 500 zł. wzwyż. W cenę przeważnie wliczony jest również podstawowy sprzęt, kapok i pianka. Można też zdecydować się na pojedyncze godzinne lekcje, które kosztują od 50 zł. Jeżeli zaś chodzi o zakup własnego sprzętu to ceny desek rozpoczynają się od kwoty 1200 zł., natomiast w pianki zaopatrzymy się już od ok. 100 zł. Jest to jednak w przypadku osoby dorosłej wydatek jednorazowy, który służyć nam powinien przez przynajmniej kilka lat, bo trochę inaczej jest w przypadku dzieci, które ciągle jeszcze rosną. Ostatecznie posiłkować się można tylko wypożyczaniem sprzętu, bo takie możliwości również istnieją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.