Jak poprawić pamięć krótkotrwałą

jak poprawić pamięć krótkotrwałą

Pamiętanie o codziennych obowiązkach i wykonywanie różnych obowiązków najlepiej pokazuje nam, w jakim stanie jest nasza pamięć krótkotrwała. Dziś podpowiemy, w jaki sposób poprawić jej funkcjonowanie.

Czym jest pamięć krótkotrwała

Jak podają źródła encyklopedyczne, pamięć krótkotrwała to zdolność poznawcza, która przechowuje fakty i informacje z życia przez krótki okres. Pamięć krótkotrwała jest potrzebna do pozyskiwania informacji z pamięci długotrwałej.

Gdy zbyt często zdarza ci się zapomnieć, co miałeś zrobić lub powiedzieć, zapominasz o datach, rocznicach lub o zakupach, oznacza to, że pamięć krótkotrwała jest w złej formie. Olbrzymi nadmiar informacji, którymi codziennie karmimy swoją głowę może być tego główną przyczyną.

Jak szybko poprawić jakość pamięci krótkotrwałej

Multitasking jest passe

Choć wiele osób pracujących opowiada o sobie, że potrafią być wielozadaniowe, dla naszego mózgu nie jest to takie oczywiste. Dlatego powinniśmy stopniować to, ile zadań w jednym momencie na siebie bierzemy. Skupianie się na jednej czynności poprawia stan naszego mózgu: jesteśmy znacznie bardziej wydajniejsi i lepiej kończymy to, co zaczęliśmy.

Graj z dziećmi w gry

I to wcale nie jest żart! Siedzenie z dzieckiem nad szachami, a nawet układanie pasjansa na komputerze przez kilkanaście minut dziennie poprawi naszą koncentrację i pamięć. Stymulacja mózgowa może również odbywać się poprzez rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, uczenie się ulubionych wierszy czy piosenek – gdy uczymy się czegoś nowego, mózg tworzy nowe ścieżki między neuronami – po prostu rozrasta się!

Sen

Nasz organizm regeneruje się w nocy, gdy śpimy. Błędne jest myślenie, że mózg pracuje na najwyższych obrotach przez cały czas, ponieważ on też potrzebuje odpoczynku! Problemy ze snem zawsze będą wiązały się z problemami z pamięcią i nie tylko, ponieważ wycieńczony organizm prowadzi prosto do biologicznej katastrofy.

Ruch na świeżym powietrzu

Jeśli pracujemy umysłowo, koniecznie powinniśmy przynajmniej raz dziennie przez pół godziny wykonywać jakąś aktywność fizyczną. Czy będzie to jogging, basen, siłownia czy spacer na świeżym powietrzu: nie pozwólmy, aby nasze ciała najpierw przed pierwszą część dnia garbiły się przed monitorem, a następne pół leżały na kanapie przez telewizorem. Dotleniony mózg szybciej będzie przetwarzał informację i zapamiętywał.

Odpowiednie pożywienie

Jesteś tym co jesz, a nasz mózg pobiera z spożywanego przez nas jedzenia aż 20 procent energii! Dlatego zadbaj o dobrą jakość swoich posiłków: naturalne składniki, nieprzetworzone dania ze zwiększoną ilością antyoksydantów i nasyconych olejach omega 3. Na stałe do diety należy wprowadzić ryby, olej lniany, olej rzepakowy, oliwę z oliwek. Dla osób aktywnie pracujących umysłowo najlepszymi przekąskami są orzechy włoskie.

Głównym składnikiem, którym karmi się mózg jest glukoza, więc jeśli mamy przed sobą długie nadgodziny lub naukę na całą noc, wspomóżmy się węglowodanami złożonymi, zawartymi w pełnoziarnistym chlebie, ziemniakach, fasoli i ryżu. Wolno uwalniane węglowodany zaspokoją nad na długo i pozwolą sprawnie funkcjonować naszym myślom.

Suplementy diety

Zdrowy styl życia może być najlepszym lekarstwem na naszą pamięć, ale jeśli mamy możliwość wspomagania się naturalnymi, ziołowymi suplementami diety, nie powinniśmy z nich rezygnować.

Do popularnych i chętnie wybieranych suplementów należą te, które mają w sobie miłorząb japoński, lecytynę, żeń-szeń, ekstrakt z guarany czy kofeinę.

One thought on “Jak poprawić pamięć krótkotrwałą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.