Pieszy na drodze w przeciwieństwie do kierującego pojazdem nie ma praktycznie żadnej ochrony. Nie może on liczyć na pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. W kontakcie z innymi uczestnikami ruchu drogowego jest bez szans. Dlatego tak ważne jest zapobieganie ewentualnym niebezpiecznym zdarzeniom.
Piesi są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo na przejściach dla pieszych oraz poruszając się pasem drogowym poza obszarem zabudowanym. Szczególnie powinni uważać po zmierzchu. Badania pokazały, że pieszy ubrany w ciemny strój przez kierującego pojazdem widoczny jest z odległości 40 m. To bardzo niewiele zważywszy, że droga hamowania przy prędkości 90 km/godz to 90 -100 m. W 2019 r. w 7 tysiącach wypadków z udziałem pieszych śmierć poniosło, aż 793 osoby. Wielu wypadków udało by się uniknąć gdyby piesi bardziej zadbali o swoje bezpieczeństwo. Jednym ze sposobów jest poprawa widoczności poprzez stosowanie odblasków.
Odblaski – skuteczna ochrona
Pieszy stosujący odblaski o zmroku przez kierującego pojazdem jest widoczny z odległości około 150 m. To o 110 m więcej niż bez takiego elementu garderoby. Kierujący zyskują więcej czasu na reakcję. Może wyhamować lub ominąć pieszego. Odblaski mogą być wszyte i stanowić część ubrania. Za odblask może nam posłużyć:
- kamizelka
- smycz
- jakiś element doczepiany czy naklejany
- opaska
- sznurowadła
Najważniejsze jest miejsce umieszczenia odblasku. Zalecane jest, by znajdowały się na wysokości klatki piersiowej, w środkowej części pleców, na dłoniach i kolanach. Ważne jest by mieć odblaski z każdej strony, aby być widocznym dla wszystkich uczestników ruchu. Z tego względu poleca się opaskę. Założona na głowę, rękę lub nogę widoczna jest z każdej strony. Kamizelka jest polecanym elementem odblaskowym. Jest lekka i zwinięta mało waży i zajmuje niewiele miejsca. Zmieści się w plecaku lub torebce. Jedyny minus kamizelki jest taki, że jeżeli niesiemy coś na plecach z tyłu jesteśmy mniej widoczni. Jakiś element odblaskowy powinniśmy mieć zawsze przy sobie, by go użyć gdy jest to konieczne lub potrzebne. Noszenie odblasków nie jest tylko naszą decyzją. Przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym regulują tę kwestie.
Gdzie są obowiązkowe odblaski?
Do niedawna odblaski musiały nosić tylko dzieci do 15 roku życia. 31 sierpnia 2014 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły ten stan. Oprócz wieku przepisy dokładnie regulują gdzie są obowiązkowe odblaski.
Obecnie osoby w każdym wieku poruszające się poza terenem zabudowanym po zmroku muszą posiadać taki element odblaskowy. Wyjątkiem jest sytuacja gdy po zmroku pieszy porusza się po chodniku lub drogą przeznaczoną tylko dla ruchu pieszych. Wówczas element odblaskowy nie jest obowiązkowy.
Pomimo, że nie ma takiego obowiązku odblaski po zmroku warto nosić także na obszarze zabudowanym. Poprawia to widoczność zwłaszcza gdy są kiepskie warunki atmosferyczne. Jest wiele głosów by wprowadzić obowiązek noszenia odblasków w terenie zabudowanym przez dzieci.
Jaka kara za brak odblasków
Gdzie i kiedy nosić odblask już wiemy. Ustawodawca też określił jaka kara za brak odblasków nam grozi. Gdy przepisy weszły w życie przez pierwsze miesiące głównie edukowano i pouczano. Obecnie na ten sposób przywołania do porządku tez możemy liczyć, ale znacznie częściej dostaniemy mandat.
Taryfikator mandatów za brak obowiązkowego elementu odblaskowego przewiduje mandat w przedziale od 20 do 500 złotych. Warto uniknąć takiej kary i kupić najtańszą kamizelkę za przysłowiowe 5 złotych.
Zawsze ogromna uwagę zwracam na bezpieczeństwo i dbam o to aby moi najbliżsi mieli zawsze odblaski ze sobą.