Co wpływa na wartość dzieł sztuki?

Wycena i wartość działa sztuki wyszącego na ścianie

Skąd wiadomo, ile dane dzieło jest warte? Osoby bez doświadczenia będą miały problem z oszacowaniem wartości cennego przedmiotu, jako że na jego cenę wpływa szereg czynników, a ich określenie wymaga specjalistycznej wiedzy. Jak przebiega taka wycena?

Kto wycenia dzieła sztuki?

Wysoką wartość mają przede wszystkim dzieła autentyczne, stworzone przez konkretnego artystę. Im większą renomą cieszy się twórca, tym więcej za jego dzieło trzeba zapłacić, a w przypadku uznanych artystów to właśnie samo nazwisko może zadecydować o cenie obrazu bądź rzeźby – walory estetyczne nie zawsze są najistotniejsze, dla wielu nabywców ważniejsze jest autorstwo niż to, czy zakupione dzieło naprawdę się podoba. Niesygnowane prace zwykle osiągają znacznie niższe ceny, ale gdy uda się potwierdzić, że dzieło stworzył znany artysta, cena automatycznie idzie do góry.

Kolejny czynnik mający wpływ na cenę to wartość historyczna oraz pochodzenie dzieła, na przykład to, że dany obraz został zrabowany albo cudem przetrwał wojnę mimo licznych zniszczeń. Zwraca się także uwagę na czas powstania dzieła – za najbardziej wartościowe uchodzą zwykle prace powstałe w okresie największej dojrzałości artysty, gdy jego umiejętności w pełni zostały rozwinięte. Prócz tego cena może się zmienić po prostu pod wpływem mody, gdy nagle publiczność zaczyna się interesować danym artystą bądź jego prace wpisują się w aktualny trend.

Jak ocenić wartość posiadanych przedmiotów?

Samodzielnie, nie mając wiedzy o rynku dzieł sztuki, będzie bardzo trudno określić cenę posiadanego przedmiotu. Po wycenę można się zgłosić do antykwariatu, ale jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem będzie wycena online, dostępna na valuepedia.co/pl/, która nie wymaga nawet wychodzenia z domu.

Posiadany przedmiot należy najpierw dokładnie sfotografować, podkreślając najważniejsze detale, sygnatury, znaki szczególne dzieła. Zdjęcia muszą być wysokiej jakości, dobrze oświetlone, a do nich dołącza się jeszcze krótki opis. Przesłane zdjęcia ocenia ekspert specjalizujący się w danej kategorii, a proces ten trwa maksymalnie 48 godzin. Gotowa wycena przesyłana jest e-mailem, w formacie PDF, z dokładnym raportem dotyczącym pochodzenia i historii dzieła sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.