Czym zajmują się agencje artystyczne? Kto może się do nich zgłosić?

Męczyzna zapisany do agencji arrtystycznej jest na castingu do filmu

Artykuł sponsorowany.

Agencje artystyczne to firmy, które oferują twórcom i wykonawcom różnego rodzaju usługi w formie pośrednictwa pracy. Ich działalność opiera się m.in. na selekcjonowaniu ofert, organizacji castingów, wyszukiwaniu możliwości zatrudnienia czy zawieraniu umów w imieniu artystów. Usługi takich firm kierowane są głównie do aktorów, statystów oraz innych przedstawicieli branży filmowej czy reklamowej. Do agencji artystycznych mogą zgłaszać się zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Obecnie tego rodzaju rozwiązanie stanowi alternatywę dla zatrudnienia indywidualnego agenta, na którego w polskich warunkach rynkowych decyduje się stosunkowo niewielu artystów.

Jak działają agencje artystyczne?

Agencje artystyczne spełniają także wiele innych funkcji, bezpośrednio niepowiązanych z pośrednictwem pracy. Większość z nich to prywatne przedsiębiorstwa, które nie działają jako instytucje samorządowe. Współpraca z taką agencją jest dla wielu wykonawców jedyną okazją na zdobycie roli w filmie, serialu czy reklamie. Na polskim rynku aktywnie funkcjonuje wielu aktorów, jednak regularne angaże otrzymują wyłącznie osoby posiadające już spore doświadczenie i cieszące się popularnością w branży. Nawiązanie kontaktu z agencją artystyczną pozwala na uzyskanie profesjonalnej pomocy, dzięki której artyści mają szanse wziąć udział w wielu castingach, wyróżnić się podczas przesłuchania oraz przykuć uwagę reżyserów czy producentów.

Kto może się zgłosić do agencji artystycznej?

Agencja artystyczna może pomóc zarówno doświadczonym, jak i początkującym aktorom. Aby podjąć taką współpracę, należy przede wszystkim dostarczyć CV oraz zdjęcia, które będą następnie udostępniane producentom, reżyserom oraz innym ludziom z branży poszukującym wykonawców do konkretnych ról. Poszczególne agencje aktorskie w Warszawie i innych dużych miastach mogą na różne sposoby negocjować warunki umowy. Jej podpisanie wiąże się z wyrażeniem zgody na otrzymywanie ofert, a także przekazywanie swojego profilu do różnych reżyserów czy producentów. Obecnie nie każda agencja epizodystów wymaga od wykonawcy podpisania klauzuli wyłączności, dzięki czemu dany artysta nie musi być reprezentowany przez wyłącznie jedną firmę. Jeżeli jednak takie zastrzeżenie występuje w umowie, w ogólnym rozrachunku nie wpływa negatywnie na karierę aktora. Nawiązanie współpracy z agencją pozwala bowiem na znacznie szybsze i łatwiejsze znalezienie pracy.

Kobieta gra w filmie

Jaką agencję aktorską wybrać?

Obecnie agencje aktorskie znaleźć można w praktycznie każdym dużym mieście. Wielu aktorów i epizodystów ma jednak obawy przed nawiązaniem współpracy, ze względu na brak odpowiedniej wiedzy. Najlepszym rozwiązaniem będzie agencja aktorska, która zapewnia wykonawcom kompleksową obsługę. Pod tym względem bardzo korzystnie wypada CastingPro. Funkcjonuje ona jako internetowa platforma, łącząca w sobie profesjonalny management z dostępem do innowacyjnych narzędzi interaktywnych. Użytkownicy mają możliwość uzyskania pomocy przy budowaniu własnego portfolio i przygotowywaniu dema aktorskiego, nawiązania znajomości z doświadczonymi twórcami z branży, otrzymywania spersonalizowanych informacji o castingach czy uczestnictwa w przesłuchaniach na żywo lub zdalnie.

Dlaczego warto zdecydować się na współpracę z CastingPro?

Samo założenie w serwisie jest bezpłatne, podobnie jak korzystanie z niego. Opłata prowizyjna występuje już po rozpoczęciu świadczenia usług castingowych, czyli w momencie uzyskania zlecenia oraz jego podjęcia przez wykonawcę. Przed udziałem w castingu, uzyskać można informację o wysokości wynagrodzenia z już odliczoną prowizją agencji. W przypadku pomyślnego otrzymania zatrudnienia, agencja epizodystów krok po kroku prowadzi wykonawcę przez wszystkie etapy produkcji – począwszy od wizyty na planie zdjęciowym, a kończywszy na wypłacie wynagrodzenia. Dodatkową zaletą jest fakt, że CastingPro zapewnia pełną obsługę prawną i księgową. Aktor może dzięki temu skoncentrować się wyłącznie na swoim zadaniu, czyli dobrym zagraniu roli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.