Ebook czy książka? Zalety i wady elektronicznych książek

ebook i książki na biurku

Zaczynając swoją przygodę z czytelnictwem, wielu zastanawia się czy lepiej postawić na tradycyjne papierowe książki czy może ich elektroniczne wersje. Świat czytelniczy dzieli się na dwa obozy – miłośników książek w postaci fizycznej i tych preferujących ich wirtualny odpowiednik. Często toczą się dyskusje na temat wyższości tych wariantów. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Czym jest Ebook – wady i zalety

Ebook jest książką wydaną w wersji elektronicznej. Czyli do odczytu jest dostępna tylko na urządzeniach mobilnych bądź specjalnie do tego przeznaczonych czytnikach. Dzięki temu mamy dostęp od ręki do całej naszej biblioteki. Jakie są jeszcze inne korzyści z takiego rozwiązania? Łatwe przeszukiwanie tekstu, dostosowanie do własnych potrzeb i powszechna dostępność. Dzięki temu możemy bardzo szybko zarówno zakupić jak i otrzymać zakupiony ebook. Księgarnie z ebookami są dostępne 24h, 7 dni w tygodniu. Takie rozwiązanie pozwala nam cieszyć się lekturą bez limitu i bez oczekiwania na przesyłkę, które nierzadko się przeciąga. Jednak potrzeba urządzenia, na którym można je wyświetlić, a co za tym idzie naładowanej baterii, która pozwoli nam na lekturę ebooka. Jakie są jeszcze zalety elektronicznych książek?

 • Głównym atutem jest rozmiar i waga. Jeśli chcemy przeczytać książkę w autobusie czy pociągu, nie musimy dźwigać ciężkich książek. A dzięki książce na urządzeniu, możemy mieć przy sobie setki tytułów, które zmieszczą się w każdej kieszeni.
 • Wygoda i dyskrecja. Takie rozwiązanie sprawia, że nikt nie wie co czytasz, więc swobodnie możesz oddać się lekturze dowolnej książki.
 • Interaktywność – dzięki elektronicznej wersji książki, są w niej dostępne aktywne linki do stron ze źródłami, bądź przypisy, które automatycznie przenoszą do danego miejsca w tekście.
 • Komfort czytania – posiadając elektroniczny czytnik możemy dopasować wielkość i rodzaj liter, tak by zwiększyć wygodę czytania.
 • Dostęp do lektur szkolnych – w obecnej sytuacji epidemiologicznej, gdzie dostęp do bibliotek stacjonarnych mamy ograniczony, ebooki są szansą dla uczniów na zapoznanie się z aktualnie przerabianymi lekturami.
 • Czytanie abonamentowe – dzięki aplikacjom poszczególnych księgarni internetowych, można wykupić sobie dostęp do abonamentu, dzięki któremu mamy możliwość pobierania książek i ich czytania w dowolnej chwili.
 • Obecna sytuacja nie ułatwia nam korzystania z księgarni stacjonarnych, dlatego zakupy przez internet stają się jedyną możliwością, dzięki której mamy dostęp do nowości czytelniczych.
 • Niektóre z bibliotek oferują możliwość wypożyczania e-booków.

Do wad wielu zalicza to, że nie można “poczuć” tej książki, nie pachnie, nie szeleści. Również mała różnica cenowa między fizyczną książką a jej elektronicznym odpowiednikiem, może zniechęcać. Bardzo często również e-książki łatwo rozpowszechnić bez zgody ich autorów – czyli chodzi tu o stale obecne piractwo.

 

osoba czytającza e-booka na balkonie
Źródło: https://www.pexels.com/

Książki papierowe – wady i zalety

Tradycyjne książki są z nami od wielu lat. Któż z nas nie lubi zapachu nowej bądź pachnącej historią książki. Towarzyszą nam one od dawna i z pewnością w nie odejdą w zapomnienie. Często mówiło się, że ebooki są zagładą dla tradycyjnych książek, jednak prawdziwi i wierni wielbiciele nadal czytają tradycyjne publikacje. Do zalet należą:

 • Książki papierowe wzbudzają pozytywne wrażenia estetyczne i są doskonałym uzupełnieniem wystroju salonu.
 • Nie potrzebują zasilania, a co za tym idzie nie czerpią prądu.
 • Taką książkę można pożyczyć, sprzedać czy podarować jako upominek, również tym, którzy nie posiadają czytnika ebooków.
 • Książki można wypożyczyć z biblioteki dzięki czemu mamy dobrą lekturę za bezcen.
 • Cyfrowe książki nadal są mniejszością na rynku, zdecydowanie więcej pozycji możemy dostać w formie papierowej.
 • Na papierze prościej otrzymać autograf czy dedykację. W wersji elektronicznej będzie trudno.

Wady jednak też istnieją. Książki są ciężkie i zajmują sporo miejsca. Nie są wodoodporne i często trzeba dłużej czekać na dostawcę, w przypadku zamówienia przez internet. Takie książki równie często się szybko niszczą. Niemniej jednak każda z dostępnych opcji zapewni czytelnikowi pozytywne wrażenia i wciągnie w fabułę danej historii. Jednak wiele osób decyduje się na ebooki ze względu na wygodę. Dużym zasobem elektronicznych książek dysponuje wydawnictwo http://www.e-bookowo.pl/ . Znajdziesz tu ebooki z każdej możliwej kategorii w promocyjnych cenach. Nieważne jaką formę książki wybierzesz, ważne, że czytasz!

One thought on “Ebook czy książka? Zalety i wady elektronicznych książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.