Gitary elektryczne – jakie są ich rodzaje?

Mężczyzna trzyma w dłoniach białą gitarę elektryczną

Gra na instrumencie to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Ma niezwykle korzystny wpływ na sferę psychofizyczną. Do wyboru jest wiele rodzajów gitar, dzięki czemu każdy wybierze dla siebie coś odpowiedniego. Sporą popularnością cieszą się gitary elektryczne, które umożliwiają wygrywanie efektownych dźwięków. Wiele osób marzy o byciu członkami zespołów muzycznych. Najpierw trzeba jednak od czegoś zacząć, czyli od zakupu instrumentu. Pojawia się jednak pytanie, jaka będzie odpowiednia gitara elektryczna.

Gitara elektryczna w różnych odsłonach – jaki typ wybrać?

Mogłoby się wydawać, że gitary elektryczne różnią się tylko w niewielkim stopniu wyglądem, ale wyróżnia się wiele rodzajów tego typu instrumentów. Początkujący gracze kierują się najczęściej walorami estetycznymi i ceną, ale warto też poznać podstawowe rodzaje gitar elektrycznych. W zależności od typu muzyki, wybór powinien paść na inny model instrumentu. Zdecydować można się przykładowo na gitarę elektryczną stratocaster. Jeśli ktoś szuka instrumentu uniwersalnego, to będzie to dla niego świetny wybór. Można śmiało powiedzieć, że nadaje się dla każdego, niezależnie od preferowanego stylu muzycznego.

Jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z gitarami elektrycznymi, to powinien zainteresować się właśnie stratocasterem. Kolejną opcją do wyboru będzie les paul, czyli gitary mające jedno wycięcie na dolnej stronie. Charakterystyczna dla nich jest także zaokrąglona górna część. Gitary les paul można poznać po silnym dźwięku, który robi spore wrażenie. Jest on pełny, dlatego miłośnicy muzyki rockowej i metalowej będą zadowoleni. Można polecić również miłośnikom muzyki w stylu blues i reggae. Jest wiele znanych gitarzystom, którzy wygrywają swoje przeboje muzyczne właśnie na gitarach les paul warto wobec tego zainteresować się tym rodzajem instrumentu elektrycznego.

Jakie wyróżnia się rodzaje gitar elektrycznych?

Osoby szukające czegoś unikalnego powinny zainteresować się gitarami elektrycznymi telecaster. Są to kultowe instrumenty znane na całym świecie, cenione od wielu lat. Prezentują się bardzo efektownie. Wyglądają elegancko, mają jedno wycięcie, zapewniają czysty dźwięk. Najczęściej spotykane są telecastery utrzymane w stylistyce country i pop, chociaż nie brakuje na rynku również modeli stworzonych z myślą o miłośnikach ciężkich brzmień. Można także zdecydować się na superstrat, czyli gitarę elektryczną o stosunkowo wąskim korpusie i zwężonej szyjce. Ma charakterystyczne wycięcie, głębokie, z ostrymi rogami. Przykuwa spojrzenia, szczególnie podczas grania ciężkich odmian muzyki metalowej i rockowej. Można także zdecydować się na gitary SG mające symetryczny korpus, dwa wycięcia. Są bardzo estetyczne, wygrywają na nich swoje hity znani gitarzyści.

Dla wielu osób świetną opcją będą gitary semiakustyczne, mają one pudło rezonansowe. Jest to relatywnie rzadkie w przypadku instrumentów elektrycznych. Zastosowanie przestrzeni akustycznej sprawia, że uzyskuje się pełne brzmienie, przyjemnie ciepłe. Jeśli ktoś preferuje muzykę bluesową i jazzową, to powinien wybrać właśnie gitary semiakustyczne. W sprzedaży znajdują się również modele wielostrunowe i barytonowe. Będzie to odpowiednie rozwiązanie dla fanów muzyki metalowej w nowoczesnym wydaniu. Zastosowanie wielu stron sprawia, że możliwe staje się granie bardzo nisko. Miłośnicy głębokich riffów będą zachwyceni. Gitary barytonowe mają przedłużoną menzurę, co pozwala na strojenie ich znacznie niżej niż klasycznych instrumentów. Znajdzie się także coś dla osób lubiących wyróżniać się z tłumu, preferujących muzykę rockową i metalową. Gitary hard i heavy mają bardzo specyficzny kształt, unikalny design. Doskonale nadają się do tego grania.

Podsumowując, najpopularniejszymi rodzajami gitar elektrycznych są:

  • Stratocaster,
  • Les Paul,
  • Telecaster,
  • Super Strat
  • SG,
  • Semiakustyczne,
  • Wielostrunowe i barytonowe,
  • Hard i Heavy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze gitary elektrycznej?

Przy wyborze gitary elektrycznej nie należy kierować się wyłącznie rodzajem instrumentu. Bardzo ważne jest także to, z jakich materiałów została ona wykonana. Ma to duży wpływ nie tylko na walory estetyczne, gatunek drewna decyduje o brzmieniu gitary. Każdy wobec tego powinien najpierw posłuchać danego instrumentu, aby stwierdzić, czy podobają mu się wygrywane dźwięki. Obecnie wybór w sklepach muzycznych jest ogromny, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, dostosuje instrument do swoich indywidualnych preferencji. Jeśli komuś zależy na uzyskaniu wysokiego rezonansu, to powinien zainteresować się gitarami elektrycznymi wykonanymi z drewna olchowego. Cechuje je wydłużony sustain i różnorodna reakcja w zakresie średnich częstotliwości, to samo można powiedzieć o gitarach z jesionu. Te drugie wyróżnia piękne wzornictwo. Ciekawą opcją będą także gitary wykonane z drewna mahoniowego, które jest gęste i twarde. W jego przypadku można także mówić o bardzo dużym rezonansie. Jeśli ktoś poszukuje instrumentu zapewniającego silną reakcję w zakresie tonów średnich i niskich, to należy zainteresować się właśnie modelami z mahoniu.

Gitara elektryczna może być wykonana między innymi z drewna lipowego, czyli materiału lekkiego i miękkiego. Jego zastosowanie pozwala na uzyskanie instrumentu zapewniającego bogatą dynamikę i silny rezonans w średnich częstotliwościach. Można także zakupić gitary z palisandru, czyli bardzo twardego drewna o wysokim rezonansie. W sprzedaży znajdują się również gitary z drewna klonowego, czyli kolejnego niezwykle twardego surowca. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku wielkiego rezonansu w wysokich częstotliwościach. Osobom chcącym zakupić gitarę elektryczną o wysokich walorach estetycznych można polecić śmiało modele wykonane z twardego drewna hebanowego, niezwykle pięknego. Na ich korzyść przemawia również przyjemna miękkość w dotyku. Zaletą gitar wykonanych z hebanu jest doskonałe przenoszenie niskich częstotliwości. Niestety trzeba liczyć się ze stosunkowo wysoką ceną.

Partnerem artykułu jest musicaudio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.