Jakie metody praktykuje przedszkole językowe?

dzieci bawią sie zabawkami w przedszkolu językowym

Jedną z bardziej fascynujących cech u dzieci jest ich naturalna ciekawość i zdolność do nauki języków. Jak one to robią? Mają chłonny umysł i elastyczny układ mowy, dzięki czemu szybciej przyswajają konstrukcje gramatyczne i słownictwo oraz dokładniej odwzorowują usłyszane dźwięki. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał dzieci, należy stworzyć im odpowiednie warunki. Dlatego dobrym pomysłem jest przedszkole językowe. Wrocław, jako miasto spotkań, jest siedzibą wielu tego typu placówek, a jedną z nich jest First Step Academy (FSA).

Autorskie przedszkole językowe – Wrocław

Zaletą prywatnych placówek edukacyjnych jest ich elastyczność w stosowaniu różnych metod i projektów. Często, aby nauka przebiegała sprawnie, wychowawcy stosują metodę immersji, czyli zanurzenia się w języku obcym, która bazuje na naturalnym przyswajaniu wiedzy podczas codziennej aktywności. Oznacza to, że dzieci nie są uczone języka angielskiego (w tradycyjnym rozumieniu tego słowa), ale poznają go podczas spontanicznej komunikacji.

Immersja jest jedną z najskuteczniejszych metod nauki języka obcego. Od wychowawców wymaga jednak kreatywności i niezwykłej czujności. Brak znajomości słów lub problemy z ich wypowiedzeniem mogą zniechęcić dziecko do zabawy z rówieśnikami, a temu należy za wszelką cenę przeciwdziałać.

Projekty edukacyjne

Jest wiele programów autorskich, dzięki którym dzieci łatwiej przyswajają wiedzę. Zawsze jednak warto zwrócić uwagę, czy wychowawcy prowadzą zajęcia w spójny sposób, dostosowując przerabiany materiał do umiejętności podopiecznych.

W przedszkolu językowym niezwykle ważne są również dodatkowe zajęcia z rytmiki i muzyki, ponieważ rozwijają one umiejętność wsłuchania się w dźwięki i prawidłowego ich powtarzania. Co więcej, badania jednoznacznie potwierdzają, że wielozmysłowe stymulowanie jest bardziej efektywne niż tradycyjny sposób nauki. Bazuje na doświadczaniu, działa na wyobraźnię, wzbudza ciekawość, a co za tym idzie – sprawia, że materiał łatwiej zapada w pamięć.

Nauka przez zabawę

Metoda nauki języka obcego przez immersję wymaga od wychowawców stworzenia atmosfery zaufania i otwartości. Ważne jest też rozwijanie pewności siebie, tak aby dziecko bez obaw wychodziło poza sferę swojego komfortu i nie bało się popełniać błędów. Dzięki temu, przedszkole językowe – Wrocław jako miejsce spotkań szczególnie powinno cenić takie placówki – przygotowuje dziecko do funkcjonowania w nowoczesnym, wielokulturowym środowisku.

Konsultacje ze specjalistami

W żadnym przedszkolu językowym, które dba o rozwój dziecka, nie powinno zabraknąć takich specjalistów jak logopeda czy fizjoterapeuta.

Kontakt z logopedą jest całkowicie zrozumiały. U dziecka w wieku przedszkolnym układ mowy dopiero się rozwija, więc odpowiednimi ćwiczeniami łatwiej skorygować pojawiające się wady. Ale po co fizjoterapeuta? Najnowsze badania wykazują zależność między rozwojem motorycznym i językowym dziecka, co oznacza, że odpowiednio ukierunkowany ruch może zwiększyć możliwości poznawcze dziecka. Jeśli więc wpisujesz w wyszukiwarkę hasło: przedszkole językowe Wrocław, sprawdź, które placówki oferują zajęcia z logopedą i fizjoterapeutą. Takie wsparcie przyda się nawet dobrze rozwijającemu się dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.