Najlepsze powieści Agathy Christie – wybieramy top 3

Kobieta czyta powieść

W ciągu swojej ponad 50-letniej kariery Agatha Christie wydała ponad 90 powieści. Trudno zatem o wybór chociażby 20 najlepszych książek. A jednak postanowiliśmy wymienić nasze absolutne top 3. Co polecamy do czytania? Dlaczego właśnie na te pozycje padł nasz wybór? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Po pierwsze „Morderstwo w Orient Expressie”

„Morderstwo w Orient Expressie” to powieść wydana w 1933 roku. Początkowo drukowana była w odcinkach w czasopiśmie Saturday Evening Post. Dopiero w 1934 roku zdecydowano się na pierwsze, pełne wydanie. To dzisiaj jedna z najbardziej znanych, a zarazem naszym zdaniem najlepszych powieści Agathy Christie. Opowiada historię pewnej podróży Orient Expressem. Hercules Poirot udaje się bowiem w podróż do Londynu. W pociągu spotyka Amerykanina, przedstawiającego się nazwiskiem Ratchett. Ten zleca mu wykrycie autora tajemniczych listów z pogróżkami. Niestety następnego dnia okazuje się, że Ratchett został zamordowany. Teraz Hercules Poirot musi podjąć się rozwiązania dwóch zagadek. Okazuje się przy tym, że każdy z pasażerów Orient Expressu ma coś do ukrycia. Agatha Christie z pewnością sama nie przewidziała, że „Morderstwo w Orient Expressie” odnotuje tak duży sukces. Powieść została nawet czterokrotnie zekranizowana – w 1974, 2001, 2010 oraz 2017 roku.

Po drugie „Śmierć na Nilu”

Powieść „Śmierć na Nilu” została natomiast wydana w 1937 roku. Agatha Christie czerpała inspiracje do jej napisania z podróży, jaką odbyła ze swoim mężem Maxem Mallowanem na Bliski Wschód. W tej książce głównym bohaterem znów jest Hercules Poirot. Wybiera się na rejs po Nilu ekskluzywnym statkiem wycieczkowym „Karnak”. Niestety w trakcie podróży dochodzi do serii dziwnych zdarzeń. Najpierw pewna kobieta strzela z pistoletu do swojego byłego narzeczonego. Potem okazuje się, że żona tego samego mężczyzny zostaje znaleziona martwa w swojej kajucie. Wszyscy twierdzą, że było to samobójstwo, ale czy na pewno? Odpowiedź na to pytanie próbuje znaleźć Hercules Poirot. Powieść „Śmierć na Nilu” w piękny sposób łączy niesamowitą intrygę oraz wartką akcję z pięknymi okolicznościami przyrody i zabytkami starożytnego Egiptu. Ta książka Agathy Christie rzecz jasna również doczekała się swojej ekranizacji i to dwukrotnie – w 1978 oraz 2004 roku.

Po trzecie „Dziesięciu małych Murzynków”

Trzecie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje natomiast powieść „Dziesięciu małych Murzynków”. Agatha Christie dwukrotnie zmieniała tytuł tej książki. Najpierw na prośbę wnuka autorki na „Dziesięciu małych żołnierzyków”, a ostatecznie na „I nie było już nikogo”. Powieść tę wydano w 1939 roku. Opowiada historię tajemniczej wyspy oraz związanych z nią zniknięć. Pan Owen zaprasza na odciętą od świata wyspę dziesięciu gości, których teoretycznie nic ze sobą nie łączy. W dniu przyjazdu okazuje się, że sam gospodarz nie przyjedzie. Pozostawia jednak zebranym gościom płytę, na której oskarża ich o zbrodnie, które popełnili i za które nie odbyli nigdy kary. Każdy z gości znajduje przy tym w swoim pokoju tajemniczy fragment wiersza o znikających Murzynkach. Czytając go po raz pierwszy nie wiedzą jeszcze, że on zwiastuje ich śmierć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.