W ostatnim czasie, dostęp do kultury został nam wstrzymany, przez co teatry i inne instytucje kultury zawiesiły swoją działalność. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wyszedł naprzeciw tym zakazom, tworząc internetową opowieść multimedialną o patronce teatru pt. „O Wandzie, co chciała do Rzeszowa”.
Jak powstała koncepcja opowieści multimedialnej i kto bierze w niej udział?
Od niedawna na internetowych deskach rzeszowskiego teatru możemy zobaczyć i usłyszeć opowieść multimedialną pt. „O Wandzie, co chciała do Rzeszowa”. Znakomite kolażowe ilustracje stworzone przez Weronikę Krupę towarzyszą głosom sześciu znakomitych aktorek teatru. Realizacja opowieści multimedialnej, zawdzięcza swój aktywny odsłuch, również dzięki muzyce Macieja Zemana, która, podobnie jak przepiękna szata graficzna, nadaje charakter i pomaga w interpretacji tekstu.
Cała opowieść jest oparta o artykuły, wspomnienia i biografię Wandy Siemaszkowej, a także twory wyobraźni samej autorki tekstu opowieści multimedialnej – Moniki Midury. Autorka sama wspomina, że proces pisania scenariusza sprawił, że mocno zżyła się z postacią Siemaszkowej. Przez ten fakt bardzo łatwo było jej zaprezentować charakter bohaterki. Upór i determinacja charakterystyczne dla Siemaszkowej mają swoje odbicie w pełnym pasji i ambitnym tekście scenariusza.
Interpretacja i modulowanie głosem sprawiają wrażenie uczestniczenia w prawdziwym widowisku teatralnym. Opowieści brzmią jak melodycznie skomponowana baśń. W trakcie słuchania widz przenosi się w świat niemal magiczny, a doskonale wykreowany tekst zachęca do kontynuowania opowieści multimedialnej. Dla osób, którym nieznana jest historia patronki teatru, poprzez właśnie takie ukazanie jej postaci, stanie się im jeszcze bliższa jako osoba.
Kim była Wanda Siemaszkowa?
Była to osoba mądra, szlachetna i odważna, tak jak jej wróżył, jej tata Feliks. Już od najmłodszych lat, mała Wandzia wydobywała z kufra mamy różne materiały i spinki i udawała różne postaci przed lustrem. Co zostało szybko zauważone przez rodziców. Aktorstwo było jej sposobem na wyrażanie siebie, swoich poglądów i pasji. Zanim przyjęła posadę dyrektorki, byłą energiczną i pewną siebie aktorką. Posada miała dać jej zasłużony odpoczynek, jednak tylko zintensyfikowała jej działania na rzecz teatru. Słynna “Siemaszkowa” to już nie tylko budynek, ale wizytówka miasta Rzeszowa. Dzięki stworzeniu scenariusza do tego projektu i umieszczeniu go w sieci, nie tylko mieszkańcy Rzeszowa mogą zgłębić historię swojej patronki, ale i cała Polska może poznać tak wybitną postać.
Pozostaje mi zachęcić do zajrzenia na kanał teatru (https://www.youtube.com/user/TeatrSiemaszkowej) a gwarantuję, że Ci co już odwiedzą tę witrynę, zostaną w oczekiwaniu na dalsze losy Wandy Siemaszkowej. Zachęcam również do przejrzenia strony internetowej teatru (https://teatr-rzeszow.pl/) gdzie cały czas pojawiają się informacje odnośnie najnowszych spektakli czy projektów artystycznych.
Bardzo ciekawa postać. Ciesze się, że ktoś zainteresował się jej osobą. 🙂 Uważam, że jest to kobieta bardzo inspirująca.